Klaus vyzval občany, aby po volbách nerozpoutali občanskou válku, a nového prezidenta, aby k funkci přistupoval s plným respektem

27.1.2023
Doris Drienová

Bývalý prezident Václav Klaus požádal vítěze voleb, aby k prezidentování přistupoval s plným respektem, a příznivce poraženého, aby nerozpoutali občanskou válku. Řekl to v pátek novinářům poté, co v pražských Kobylisích odevzdal svůj hlas.

„Splnil jsem svou občanskou povinnost a přišel jsem k volbám se všemi rozpaky, které při těchto volbách cítím,“ řekl Klaus. Koho volil, nechtěl komentovat. „Určitě vám nebudu říkat, kterého kandidáta jsem volil, ale volil jsem v každém případě kandidáta, o kterém jsem přesvědčen, že jeho volba, jeho vítězství by bylo větším přínosem pro Českou republiku a byl bych si o něm jist, že by byl lepším výsledkem voleb,“ uvedl.

Dodal, že při svém uvažování nemohl nepřihlédnout k „té velmi jednostranné mediální kampani“, která podle něj prezidentskou volbu provázela. Vyslovil také vzkaz novému prezidentu a příznivcům jeho soupeře. „Jeho bych chtěl poprosit, aby k svému prezidentování přistupoval s plným respektem a s plnou pokorou, protože to je naprosto nezbytné,“ řekl. Podporovatele požádal, aby, když vyhraje kandidát, kterého nevolili, v Česku nerozpoutali občanskou válku.

Klaus v prvním kole volit nebyl. Nyní jeho rozhodnutí posílil „jednostranný charakter tlaku médií“, který se projevoval například formou prezidentských debat. Podobou kampaně udiven a překvapen nebyl, byla podle něj logickým výsledkem nastolených vyhrocených témat.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte