Klidný svátek práce. ODS a komunisté letos nebudou pořádat tradiční prvomájové akce

Komunisté nebudou letos pořádat svoje tradiční prvomájové akce v Praze, konat se nebude ani tradiční akce ODS na Petříně. Na dotaz ČTK to sdělily mluvčí obou stran. Komunisté si první máj připomenou například na Střeleckém ostrově, což budou ale pouze přenášet online. ODS pak 1. května na Petříně alespoň spolu s TOP 09 a KDU-ČSL představí společnou kandidátku koalice Spolu.

„Vzhledem k platným opatření jsme se s těžkým srdcem rozhodli, že náš tradiční první Máj na Petříně, jak ho znáte, pořádat nebudeme,“ uvedla regionální manažerka občanských demokratů Lenka Mottlová. Dodala, že na tiskové konferenci koalice Spolu novinářům představí všechny kandidáty a hlavní témata, se kterými půjdou v Praze společně do podzimních sněmovních voleb.

Mluvčí KSČM Helena Grofová uvedla, že komunisté sice na prvního máje v pražských ulicích budou, nepůjde ale o hromadné akce pro příznivce. Na Střeleckém ostrově se zástupci strany sejdou u pamětní desky připomínající první dělnickou oslavu prvního máje z roku 1890. „Současně se chystají v Praze na připomenutí výročí Pražského povstání a osvobození Prahy Rudou armádou položením květin u památníků spjatých s těmito výročími,“ uvedla mluvčí.

Další kolo očkování: Lidé nad 60 let se mohou přihlašovat

Celorepublikově podle ní předseda strany Vojtěch Filip doporučil okresům, aby organizovaly oslavy svátku práce akcemi typu promenádních koncertů, kolem kterých budou lidé jen procházet a komunisté jim budu moci rozdávat propagační materiály.

Obě strany již dříve hromadné akce nahlásily na magistrátu. Podle seznamu nahlášených veřejných shromáždění, který město zveřejňuje, se měli příznivci komunistů sejít na Jungmannově náměstí, na Klárově a u sochy svatého Václava na Václavském náměstí. Podle přehledu plánuje na prvního máje na Střeleckém ostrově shromáždění také poslanec Lubomír Volný, jeho blok nahlásil účast 500 lidí. Na Letné se pak podle dokumentu má konat protivládní demonstrace až 1000 lidí, kterou nahlásila fyzická osoba. Menší akci na Petříně plánuje iniciativa Chcípl PES, která protestuje proti přístupu vlády k řešení pandemie.

Ohledně veřejných shromáždění platí pouze povinnost jejich ohlášení. Jelikož shromažďovací právo vyplývá ze základní listiny práv a svobod a ústavy, město je může zakázat pouze v ojedinělých případech, například pokud ohlášený účel shromáždění podněcuje k násilí nebo jinak porušuje zákon.

Podle vládního krizového opatření platí kvůli koronaviru omezení veřejných shromáždění na 100 účastníků, a to ve skupinách po nejvýše 20 účastnících a při zachování rozestupů mezi skupinami alespoň dva metry.

hpl/ČTK

Včera, 19:24
Návrh reformy penzí, který představila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD), projedná Legislativní rada vlády 1....
Včera, 16:20
Věděli jste, že i psy mohou trpět nedostatkem kolagenu? Jsou to savci jako lidé a...
Včera, 16:03
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 16:03
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje před produktem Hluboce zmrazený špenátový protlak v balení...
Včera, 15:36
Ministerstvo zdravotnictví rozpustilo Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES). Učinilo tak poté, co skupinu odborníků...
Včera, 15:20
Asociace ředitelů základních škol a spolek Učitelská platforma jsou proti možnosti prodloužení letošního školního roku...
Včera, 14:04
Prezident Miloš Zeman se po dnešním jednání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem omluvil za alianční...
Včera, 11:15
Jaro je v plném proudu. Slunce nabírá na síle a kupodivu, nikdo si nestěžuje. Naopak,...
Včera, 10:48
Před deseti lety rozhodla norská sociální služba o odebrání dětí českým manželům Michalákovým a jejich...
Včera, 10:35
Český velvyslanec v Kuvajtu Martin Dvořák se nezachoval zrovna diplomaticky. Na svém instagramovém účtu zapózoval...
Včera, 10:04
Nábytkářská firma IKEA stahuje z prodeje plastové talíře, misky a hrnky série Heroisk a Talrika,...
Reklama