Klienti to chápou a jsou moc stateční. Jak se změnil život v domě seniorů na Františkově

19.4.2020
Redakce

Domov na Františkově je jedním ze dvou pobytových zařízení v Libereckém kraji, kde se zatím covid-19 objevil. Nejprve ho hygienici prokázali u údržbáře domova v Českém Dubu na Liberecku, který ale s klienty do styku nepřišel, a mezi seniory se nákaza nedostala. Jen o pár dní později se nemoc objevila v Domě Bára na Františkově. Onemocněla jedna z pracovnic přímé péče a také dva senioři, kteří spolu byli na pokoji. Oba museli do nemocnice. Jeden zemřel, druhý leží na infekčním oddělení. U nikoho dalšího v domově se nemoc neprokázala. „I nemocná pracovnice už se bude moci vrátit do práce, opakované testy u ní vyšly negativně,“ řekl Gabriel.

Dům Bára, kde se nákaza objevila, prošel důkladnou dezinfekcí a po dohodě s krajem ho přeměnili na zařízení pro nemocné seniory, jejichž stav nebude vyžadovat hospitalizaci. Nechali ho od ostatních budov i oddělit zděnou příčkou, aby se riziko případného přenosu nákazy minimalizovalo. Všechny seniory přestěhovali do dvou sousedních budov. „Museli jsme z jednolůžkových pokojů udělat dvoulůžkové a v některých dvoulůžkových jsou teď tři lůžka. Naši senioři to chápou, jsou moc stateční. Už se ale těší, až to všechno skončí a oni se budou moci vrátit k životu a režimu, na jaký byli zvyklí. Hlavně jim chybí kontakt s rodinami,“ dodal ředitel.

Zachytí i zničí viry a bakterie. V Česku vyvíjí a testují nový typ roušky

Domov zaměstnává zhruba 110 pracovníků, hlavně žen. Některé musely kvůli uzavření škol zůstat doma a starat se o děti. „Chodí nám ale vypomáhat deset studentů zdravotní školy, a tak to zvládáme,“ řekl Gabriel. I situace s ochrannými prostředky, kterých byl zpočátku nedostatek, se podle něj výrazně zlepšila. Pomohli i dobrovolníci, kteří našili plátěné roušky s kapsou, do které se dá vkládat nanofiltr. Ty domovu stejně jako dezinfekci a další ochranné pomůcky dodává kraj. „Jsem poměrně klidný, i kdyby začali přijíždět nemocní klienti, tak o zaměstnance je v tomto směru dobře postaráno,“ dodal ředitel.

vera/čtkNepřehlédněte