Koalice ODS/KDU-ČSL odblokuje patovou situaci v Karlovarském kraji. Řekne si ale o hejtmana

8.11.2020
Jan Štoll

„Přestože jsme se po celou dobu snažili udržet politickou kulturu na vysoké úrovni a ctít vítěze voleb, situace nastavená dalšími politickými stranami zatím neumožňuje toto řešení. Přijímáme výzvu k jednání doručenou Koalicí STAN a Piráty, kterou podporuje v tuto chvíli 21 budoucích zastupitelů,“ uvedl před jednáním Karel Jakobec.

Koalice občanských demokratů, lidovců a soukromníků do jednání vstupuje za stejných podmínek, jako nabídlo hnutí ANO.

„S ohledem na možnost prosazení programu, za který byli naši kandidáti zvoleni, a současnou vyhrocenou situaci v rámci polarizace ze strany některých politických subjektů, vstupujeme i do tohoto jednání s požadavkem na nominaci kandidáta na hejtmana a odpovídající zastoupení v budoucím koaličním modelu,“ dodal Jakobec.

ODS a lidovci mají šanci získat hejtmana Karlovarského kraje, hnutí ANO dalo funkci k dispozici

Kandidát na hejtmana Petr Kulhánek tak bude mít příležitost prokázat, jestli jemu osobně více záleží na křesle hejtmana nebo na budoucnosti Karlovarského kraje.

„Neméně důležitým úkolem jakékoli vládnoucí koalice bude nalézt i programovou shodu a postavení funkčního modelu spolupráce. Zatím je pro nás těžko představitelná funkční koalice zatížená osobními antipatiemi a vymezování se proti konkrétním osobám, kterého jsme byli svědky v uplynulém měsíci,“ uvedl Jakobec.

„Z tohoto pohledu je naší skutečnou devízou, že do dalšího vyjednávání vkládáme kvalitní a odborné kandidáty s čistým morálním kreditem, kteří se mohou opřít o dlouholetou zkušenost komunálních politiků,“ dodal.

Do vyjednávání vstupuje koalice ODS/ KDU – ČSL s podporou Strany soukromníků. Má i hlasy Karlovaráků Václava Skuhravého, Mudr. Brdlíka a Jitky Pokorné z SNK1.

Bude Kulhánek hejtman nebo král slepence? Karlovarsku by podle něj mělo vládnout deset stran

„Naše vyjednávací platforma tedy zastupuje 7 zastupitelských mandátů,“ upřesnil Jakobec.

Jakobec je přesvědčen, že nabízí neutralitu a klidnou sílu, která by mohla uklidnit rozjitřené emoce. Dále vztahy nabízející nyní žádoucí kompromis pro dosažení výsledku.

„Věříme, že výzvy k odpovědnosti a upozadění osobních cílů jednotlivců jsou myšleny vážně a tedy má smysl podpořit náš postup vedoucí jednoznačně k cíli při utvoření většinové koalice v Karlovarském kraji,“ uzavřel Jakobec.Nepřehlédněte