Kolínský gang byla parta brutálních hrdlořezů. Jejich pátá vražda na ně přivedla policii

27.9.2021
Jitka Kačánová

Pět mrtvých má na svědomí bezohledná skupina ozbrojených mužů, jejichž krvavé řádění začali kriminalisté rozplétat až po jejich poslední vraždě ve Valašském Meziříčí. Po nekonečných hodinách výslechů policisté rozkryli otřesné zločiny jedné z nejhorších kriminálních band české historie.

Ubodaný podnikatel v pokoji hotelu Apolo v lednu 1996. To byl začátek konce Kolínského gangu. Vyšetřovatelé vedení detektivem Lubošem Valeriánem zpočátku netušili, že nález souvisí s dalšími čtyřmi vraždami v Praze a na Kolínsku. Jejich pátrání nikam nevedlo, dokud jim jeden ze zaměstnanců hotelu neprozradil, že v den vraždy ho zaujalo opodál stojící auto se zamazanou poznávací značkou. Nedalo mu to, a tak alespoň ze dvou čísel na značce setřel špínu, a mohl tak policisty, spolu s informací o typu a barvě vozu, navést na slibnou stopu.

Jako v kriminálce

Ta je zavedla do středních Čech a do Prahy. Brzy měli ve svém hledáčku tři jména – Miroslav Karnoš, Milan Chládek a Oto Biederman. Když zjistili, že jde o ozbrojenou kriminální skupinu, okamžitě je zatkli a kvůli silnému psychologickému účinku je na výslech do Ostravy poslali helikoptérou. A zabralo to – Karnoš s Chládkem se sesypali a shodně označili za hlavního pachatele vraždy v hotelu Apolo Biedermana. Ten, když se to dozvěděl, se rozzlobil a začal do nejmenších podrobností policistům popisovat i další zločiny gangu. Podle vyšetřovatelů byl při svém přiznání velice přímý a upřímný a vůbec se nestyděl za to, že vraždil. Psychologové ho později označili za psychopata se sklonem k sadismu a citově chudého jedince, kterému agrese a násilí dodává pocit nadřazenosti a úspěchu.

Poprvé Biederman zabíjel v roce 1993. Obětí byl noční hlídač obchodního domu Krone na rohu Jindřišské ulice a Václavského náměstí. Ostrahu objektu zajišťovala společnost Safe-Guard. Její provozní ředitel Ivan Vrábel znal zabezpečení domu, kódy k alarmu a k trezoru i systém střídání směn. Dva své podřízené – Romana Procházku a Jiřího Šťastného – zasvětil do svého plánu a nabídnul jim podíl z kořisti, když dům vyloupí. Přitom ovšem museli zabít i svého kolegu, aby nemohl svědčit. Procházka a Šťastný se dvakrát vydali vraždit a loupit, ale nikdy k tomu nenašli dost odvahy. Obrátili se tedy na svého známého Otu Biedermana, který byl blázen do zbraní a bojového umění, a ten jim slíbil, že to za 200 tisíc udělá. Když se pak vydali za vrátným v domě Krone potřetí, už neucukli. Měli to o to snažší, že na sobě měli stejnou uniformu jako jejich budoucí oběť, která neměla sebemenší podezření, že ji kvůli penězům v trezoru zabijí. V něm byla tržba ze všech obchodů v Krone, dělalo to něco málo přes tři miliony. I když policisté Vrábela podezíral z účasti na vraždě, byl inkriminovanou noc v Německu, a proto ho nechali být.

 Tři zpackané vraždy

Biederman si pak dal na rok a půl pokoj. Potom mu ale jeho známý prozradil, že má v trezoru milion a půl v amerických dolarech připravených na cestu do Ameriky. A to neměl dělat. Biederman ho spolu s Chládkem a ještě jedním komplicem pozvali na rozlučku do baru. Cestou ho však zastřelili. Čekali, že u něj najdou klíček od trezoru, který vždy nosil u sebe. Ale nenašli. A když se o pár dnů později vloupali k němu domů a trezor rozpárali, byl prázdný. Manželka zavražděného, když její muž zmizel, totiž zavolala svému kamarádovi policistovi, a ten jí poradil, ať sbalí děti i peníze a odjede rychle ke známým. To jí nejspíš zachránilo život.

Biedreman s Chládkem se tedy rozhodli získat peníze přepadením benzinové pumpy v Praze 9. Čerpadláře zabili pro pouhých třicet tisíc, které ještě tu noc roztočili v nočním klubu za alkohol a prostitutky. Další zbytečnou vraždu jim naplánoval znovu Vrábel, jehož známý se mu pochlubil, že zdědil pozemky v Suchdole v hodnotě dvou milionů. Biederman si ho pozval k sobě domů a tam ho zastřelil a zakopal na zahradě. Jenže ani tentokrát k žádným penězům nepřišli. Převod pozemků na již mrtvého muže ještě nebyl dokončen. A pak přišla výše zmiňovaná nájemná vražda ve Valašském Meziříčí, kterou měli Karnoš a Biederman vyděsit jednoho z dvojice dlužníků.

„Nevyplatilo se to,“ řekl o svých činech později Biederman, který dostal z celého gangu nejvíc – doživotí. Ostatních šest jeho společníků šlo za mříže na 12 až 24 let. „Nejen kvůli penězům, ale hlavně kvůli následkům, kterým teď čelím,“ litoval pětinásobný, bezcitný vrah Biederman.

Dvacet nejzajímavějších případů ze seriálu Slavné pražské mordy najdete v nové e-knize!

Zdroj: kriminalistika.euNepřehlédněte