• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Komentář Roberta Maleckého o trojské lávce: Hledá se převozník

  3.12.2017
  Robert Malecký
  Další fotky

  Spadla lávka v Troji. Zranili se čtyři lidé, dva velmi vážně. Během jediného sobotního odpoledne dokázal i méně zdatný uživatel internetu najít dostatek informací, ze kterých by i méně zdatný statik musel nutně dojít k závěru, že rodinu by na procházku z Císařského ostrova přes pěší lávku nevzal. Otázka samozřejmě zní, jak je možné, že s těmito informacemi nepracovali ti, kdo s nimi pracovat měli a měli je i k dispozici.

  Primátorka Adriana Krnáčová chce vědět, proč na akutní nebezpeční neukázal poslední posudek, který je starý tři týdny. Je to zcela zbytečné bádání. Signálů bylo dost i tak, a některé jsou dokonce až osm let staré. Loni měli radní na stole materiál, ze kterého plyne, že už průzkum prováděný v letech 2007 až 2009 ukázal „výrazné oslabení přepínacích lan s aktivním korozním procesem a řadu atypických poruch, které ovlivňují statiku nosné konstrukce a jsou prakticky neopravitelné.“ Závěrem materiál říká, že průběžné výsledky sledování vykazují progresivní vývoj zhoršování stavebního stavu.

  U Trojského zámku v Praze se zřítila lávka pro chodce do Vltavy. Neštěstí si vyžádalo i velmi vážná zranění

  Možná mají politici a vedení Technické správy komunikací drobné potíže s porozuměním psanému textu. Přeložit uvedené dvě věty do srozumitelné češtiny totiž není úplně těžké. Lávka je nebezpečná a v čase to lepší nebude. Toho času mezitím uplynuly roky, aniž by se cokoli stalo. Přesto po lávce denně proudili nic netušící lidé, na jaře a v létě jich jsou davy. Nad odpovědnými lidmi se nebezpečně vznáší obvinění z obecného ohrožení.

  Primátorka by měla rezignovat

  Chtít po primátorce, aby vyvodila politickou odpovědnost a odstoupila ona nebo rovnou s náměstkem Petrem Dolínkem? Měla to být samozřejmost hned na večerním zasedání, kde se začali hledat viníci a připravovat náhradní řešení. Ne kvůli špatnému stavu pražských mostů, za který se teď začnou mezi sebou obviňovat politici různých garnitur. Ale za prostý fakt, že dopustili, aby se po nebezpečné lávce měsíce, možná roky, pohybovali Pražané a návštěvníci metropole s dětmi. To je neomluvitelné selhání.

  Trojská lávka spadla. Věděli jste, že to nebylo poprvé?

  V dohledné době se na trojský břeh vrátí přívoz, který ho s Císařským ostrovem spojoval do poloviny 70. let minulého století. Je to spojeno s historickou vzpomínkou. Traduje se, že důvodem, proč se tehdy stavěla nejprve provizorní a pak i v sobotu padlá moderní lávka, bylo právě úmrtí tehdejšího převozníka. Nového se prý nepodařilo najít. Nevíme, zda je to historka pravdivá, nebo součást městských legend. Ale trochu to připomíná současnou situaci na pražském magistrátu. Pasivita, která je současnému vedení vyčítána v řadě oblastí, tentokrát vedla k neštěstí. Převozníci, které jsme si je správě městských věcí vybrali, selhali. Je třeba hledat nové, aktivnější.

  FOTO: Trojská lávka

  Trojská lávka - 3 lávka do trojeTrojská lávka - 4 povodí vltavyTrojská lávka - 2 vltava v troji za první republiky Zdroj Jan ZavřelTrojská lávka - 1 Císařský ostrov – lávka do Troje ffTrojská lávka - 5 dp kontakt
  Další fotky
  Trojská lávka - 6 Císařský ostrov, býv, hosp, U přívozu, 2003Trojská lávka - Spadlá lávka TrojaTrojská lávka - Spadlá lávka TrojaTrojská lávka - Spadlá lávka TrojaTrojská lávka - před zřícením – trója_po zřícení kolážTrojská lávka - Lávka_Aleš Zavoral (3)Trojská lávka - Lávka_Aleš Zavoral (2)Trojská lávka - Lávka_Aleš Zavoral (1)Trojská lávka - zachranari trojaTrojská lávka - Vrtulník, trojaTrojská lávka - Vrtulník, troja 2Trojská lávka - trojská lávka


  Nepřehlédněte