U Trojského zámku v Praze se zřítila lávka pro chodce do Vltavy. Neštěstí si vyžádalo i velmi vážná zranění

2.12.2017
Andrea Cerqueirová
Další fotky

Do akce se zapojily i vrtulníky

Integrovaný záchranný systém vyslal do akce i vrtulníky. O neštěstí informoval mluvčí pražské záchranné služby Ondřej Franěk a policejní mluvčí Tomáš Hulan. Na místě zasahuje také několik jednotek hasičského sboru. Hasiči prohledávají hladinu řeky, zda v ní někdo nezůstal. Pomáhají jim při tom také kanoisté z místního oddílu.

FOTO: Trojská lávka v Praze se zřítila

Trojská lávka v Praze se zřítila - Lávka_Aleš Zavoral (3)Trojská lávka v Praze se zřítila - zachranari trojaTrojská lávka v Praze se zřítila - Vrtulník, trojaTrojská lávka v Praze se zřítila - Vrtulník, troja 2Trojská lávka v Praze se zřítila - Lávka_Aleš Zavoral (2)
Další fotky
Trojská lávka v Praze se zřítila - Lávka_Aleš Zavoral (1)Trojská lávka v Praze se zřítila - Spadlá lávka TrojaTrojská lávka v Praze se zřítila - Spadlá lávka TrojaTrojská lávka v Praze se zřítila - Spadlá lávka TrojaTrojská lávka v Praze se zřítila - trojská lávkaTrojská lávka v Praze se zřítila - trojská lávka

Hasiči povolali do akce v Tróji i statiky. Velící důstojník povolal též psovody a požádal o zastavení lodní dopravy.

Mnohačetná poranění

„U spadlé lávky v Troji jsme ošetřili 4zraněné. M60 ARO umělý spánek, UPV, Ž63 JIP oba mnohačetná poranění, M43 pohmožení zad, M34 poraněné zápěstí a noha. Ošetřeni, zajištěni, převezeni do pražských nemocnic,“ uvádí zdravotnická záchranná služba na svém twitteru.

Zajímavost: Lávka sloužila vždy výhradně pro chodce a cyklisty. Pražskou čtvrť Troja spojovala s Císařským ostrovem od července 1984. Předtím stál na jejím místě provizorní most, který v roce 1981 strhla povodeň. Lávku projektoval jeden z nejvýznamnějších autorů mostních konstrukcí Jiří Stráský. Použil netradiční technologii kombinující panelové segmenty navlečené na silných ocelových lanech.

Lávka se rozlomila na několik kusů kolem 13:30. Ani pilíře podle svědectví našeho zpravodaje nebudí příliš důvěry. Na místo proto byli povoláni statici. Celé okolí policie uzavřela. Akce se účastní i další složky integrovaného záchranného systému.

„Nejprve se ozvala obrovská rána,“ uvedla jedna z přihlížejících, kterou dění a akce záchranářů přilákala na místo.

Zpráva technické správy komunikací o stavu pražských mostů z roku 2016

Neštěstí bude mít dohru

Pád lávky bude mít pravděpodobně dohru. Na místo se dostavili také municipality. Konkrétně zástupce starosty Prahy 7 a pražský zastupitel Ondřej Mirovský, podle kterého by mělo být okamžitě svoláno jednání dozorčí rady za účasti pracovníků zodpovědných za mosty a lávky.

Trojská lávka spadla. Věděli jste, že to nebylo poprvé?

Před špatným stavem pěší lávky v Troji totiž varovala už v dubnu 2011 technická správa komunikací. Podle správy byla lávka už tehdy ve velmi špatném stavu a prý měla řadu poruch, které mimo jiné ovlivňovaly i statiku stavby.

FOTO: Trojská lávka

Trojská lávka - 3 lávka do trojeTrojská lávka - 4 povodí vltavyTrojská lávka - 2 vltava v troji za první republiky Zdroj Jan ZavřelTrojská lávka - 1 Císařský ostrov – lávka do Troje ffTrojská lávka - 5 dp kontakt
Další fotky
Trojská lávka - 6 Císařský ostrov, býv, hosp, U přívozu, 2003Trojská lávka - Spadlá lávka TrojaTrojská lávka - Spadlá lávka TrojaTrojská lávka - Spadlá lávka TrojaTrojská lávka - před zřícením – trója_po zřícení kolážTrojská lávka - Lávka_Aleš Zavoral (3)Trojská lávka - Lávka_Aleš Zavoral (2)Trojská lávka - Lávka_Aleš Zavoral (1)Trojská lávka - zachranari trojaTrojská lávka - Vrtulník, trojaTrojská lávka - Vrtulník, troja 2Trojská lávka - trojská lávka

Původní životnost lávky technická správa odhadovala na pouhých 5-7 let. Jak ukázaly dnešní události, vydržela spíše kratší než delší dobu. Je zde tedy poměrně velká pravděpodobnost, že někdo tyto zprávy podcenil.

Trojská lávka před zřícením
(www.youtube.com)


Nepřehlédněte