• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Komplikace kvůli vládě. Malotřídka se obává o svou existenci

  27.11.2023
  Simona Knotková

  Pokud úpravy financování škol navrhované vládou skutečně začnou platit, ohrozí to existenci a chod malotřídky a základní školy v Borových Ladách na Prachaticku.

  Škola by přišla o některé zaměstnance a obec by musela hradit vyšší náklady spojené s provozem. Malotřídka v Borových Ladách se proto v pondělí připojila ke stávce.

  „Pokud nebudeme mít podmínky, neseženeme zaměstnance. Bez zaměstnanců nebudeme schopni zajistit provoz a skončíme. Ministerstvo školství sice proklamovalo, že nechce rušit malotřídky, ale ony se možná zruší samy, protože ten chod nezvládnou,“ řekla ředitelka Alena Braunová,

  V šumavských Borových Ladách je v základní a mateřské škole pětičlenný učitelský sbor. Tři členové učí na základní škole a dva v mateřské.

  Odbory celorepublikovou stávkou usilují mimo jiné o více peněz pro školství. Nelíbí se jim také návrh nařízení vlády, který by měl snižovat maximální počty hodin výuky financovaných ze státního rozpočtu. „V tom případě budu muset snížit úvazek pro jednu učitelku. A nižší úvazek rovná se nižší plat a nižší benefity. Otázkou pak je, zda taková pozice bude atraktivní,“ řekla Braunová. Dodala, že škola by musela slučovat některé hodiny. Například by se to dotklo angličtiny, kde by pohromadě měli hodinu žáci třetího, čtvrtého a pátého ročníku. „Nedokážu si to představit, protože rozdíly v tom, na jaké jsou úrovni angličtiny, jsou veliké,“ uvedla Braunová.

  Základní a mateřskou školu v Borových Ladách navštěvuje pět desítek žáků. Představuje jedinou školu v okruhu přibližně 20 kilometrů a chodí do ní řada dětí z okolních obcí. „Pokud bychom skončili, museli by žáci dojíždět do Vimperka, což je 18 kilometrů. Nejezdí zde tak často autobusy, takže by je rodiče museli vozit. A i když někomu se může zdát, že to není do Vimperka daleko, je třeba si uvědomit, že jsme na Šumavě a od podzimu do jara zde bývá na silicích sníh, bývá namrznuto a ta doprava je dost komplikovaná,“ řekla Braunová.

  V základní a mateřské škole je i s ředitelkou 11 zaměstnanců. O chod jídelny se starají dvě pracovnice. „Mají minimální mzdu, a jsme rádi, že je tady máme. Vládní návrh, aby se slučovaly jídelny pro více škol, je v našem případě nereálný. Nejbližší jídelna je ve Vimperku. Kdo to sem bude vozit? Kde ty jídla budeme ohřívat?“ uvedla Braunová.

  „Já jsem si tuhle vládu přála a fandila jí. Chápu, že se musí šetřit, ale vzdělání by mělo být prioritou. Proto stávkujeme, protože chceme, aby školství nebylo opomíjeno,“ řekla.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte