Konec škrábání z oken. Dálniční známka už je elektronická

Na konci letošního ledna skončí platnost dálničních známek na rok 2020 a s nimi skončí i jedna éra v historii české dopravy. Od Nového roku se totiž v České republice zavádějí dálniční známky elektronické. Pro řidiče to znamená zjednodušení pořízení známky i konec starostí s obtížným seškrabováním propadlých známek či schraňováním potvrzení o jejich koupi. Známku lze zakoupit už teď a její platnost nastavit například až na únor, kdy končí platnost papírového kupónu.

Podobně jako papírová známka, i ta elektronická je dle zákona povinná pro provoz vozidla do 3,5 tuny na 995 kilometrech zpoplatněných úseků českých dálnic. Motocykly a přívěsy za osobní vozidla dálniční známku nepotřebují. Ještě v lednu platí oba druhy známky, tedy nalepovací papírové pro rok 2020 i nově pořízené elektronické. Od 1. února 2021, kdy skončí platnost loňských papírových kupónů, už budou platit jen elektronické známky.

Ceny jsou stejné jako vloni

Roční elektronická dálniční známka stojí stejně jako vloni 1 500 korun, měsíční 440 korun, známka na 10 dní pak 310 korun. Auta poháněná zemním plynem nebo biometanem (i kombinovaná s jiným palivem) platí poloviční tzv. Eko cenu (tedy 750 korun, 220 korun, respektive 155 korun).

Po zakoupení známky a obdržení potvrzení o úhradě může řidič ihned vyrazit na cestu. V případě silniční kontroly u sebe nemusí toto potvrzení mít. Systém funguje na principu videotollingu, tedy snímání SPZ, která se porovnává s databází vozidel se zaplaceným poplatkem příp. databází osvobozených vozidel. Zaplacení poplatku a osvobození se tedy kontroluje v elektronické databázi.

Nákup elektronicky, na poště nebo na pumpě

Známku je možné koupit na internetu v e-shopu edalnice.cz, nebo osobně na pobočkách České pošty a benzínkách EuroOil. I zde probíhá nákup elektronicky, ovšem obsluha na přepážce nebo pokladně sama zadá nadiktované údaje do systému. Na dálnicích pak jsou k dispozici i samoobslužné kiosky.

Při nákupu elektronické známky je výsledkem vždy to, že řidič obdrží potvrzení o úhradě časového poplatku. Při nákupu v e-shopu si ho může řidič v závěrečné rekapitulaci stáhnout a také ho dostane do e-mailu (pokud ho zadá). Při vyřízení na pokladně, přepážce nebo v samoobslužném kiosku dostane řidič vytištěné potvrzení o úhradě a může hned vyrazit.

Šikovná novinka – klouzavá platnost

Elektronická známka přináší i další výhodu, kterou řada řidičů ocení. Tou je klouzavá platnost, která dosud fungovala jen u krátkodobých kupónů. V praxi to znamená, že začátek platnosti známky si řidič může zvolit, a to v období až tři měsíce od nákupu. Roční elektronická známka pak bude od tohoto okamžiku platit 365 dní. Pokud si tedy řidič koupí elektronickou známku se zvolenou platností například od 1. června 2021, bude mu platit do 31. května 2022.

Roční elektronické známky se tak už nevážou na kalendářní rok. Končí rozhodování, zda se například v srpnu vyplatí kupovat roční, nebo raději několik měsíčních kupónů.

Ekologická vozidla známku nepotřebují

Již od 1. ledna 2020 jsou od poplatku osvobozena vozidla, která používají jako palivo elektrickou energii nebo vodík, případně v kombinaci s jiným palivem – pokud hodnota emisí CO2 nepřesáhne 50 g/km. I letos mohou jezdit tato vozidla zdarma bez nutnosti cokoliv oznamovat, ale podmínkou je ale přidělení speciální SPZ, začínající písmeny EL. To platí i pro historická vozidla se zvláštní SPZ a průkazem historického vozidla, vozidla přepravující držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P a vozidla převážející těžce nemocné děti.

Vozidla na alternativní pohon bez speciální SPZ (EL) a vozidla provozovaná domovy pro osoby se zdravotním postižením musí o osvobození od poplatku požádat zvláštním oznámením.

Vše o elektronických dálničních známkách najdete na edalnice.cz.

PR

Dnes, 15:35
Zřícenina hradu Kostomlaty pod Milešovkou leží na vysokém horském hřebenu Březiny vybíhajícím ze severozápadních svahů...
Dnes, 15:30
Musím se vám přiznat, že jsem teď od Vánoc docela hřešil. Co se týče alkoholu....
Dnes, 13:25
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 13:25
Děláme to automaticky. Syrové brambory uvaříme ve vodě a tu pak vylijeme do odpadu. To...
Dnes, 11:15
Kdo by neznal úžasnou pohádku Sůl nad zlato s legendárním Janem Werichem v roli uštěpačného...
Dnes, 04:00
Nošení chirurgických roušek nebo respirátorů bude od 1. března povinné i na pracovištích. Ochranné prostředky...
Dnes, 04:00
Vlasta Burian je pravděpodobně jednou z největší filmovou postavou české kinematografie všech dob. Nejen pro...
Včera, 19:43
Vláda schválila vyhlášení nového nouzového stavu od 27. února na 30 dní do 28. března....
Včera, 15:35
Co se týče celosvětového nástupu „moderního člověka“ (Homo sapiens), máme jej často spojený s protikladem...
Včera, 15:33
Dopad covidu-19 v Česku je nyní zhruba v polovině ztrát na životech, které Československu způsobila...
Včera, 14:15
Ministerstvo zdravotnictví a hygienické stanice budou moci omezovat obchod, služby, výrobní provozy, bazény i veřejné...
Reklama