Konečně! Děti z Orteňáku si už zase mají kde hrát!

13.9.2021
Jitka Kačánová

Dva roky čekání končí a holešovické děti si mohou znovu chodit hrát na hřiště, které přiléhá k základní škole pojmenované po prvním českém prezidentovi na Ortenově náměstí. Hřiště, které bylo pro veřejnost uzavřeno od léta 2019, prošlo celkovou rekonstrukcí. „Došlo zde ke kompletní obměně povrchů, instalaci nových herních prvků pro děti různých věkových kategorií, zbudování posezení a veřejných toalet, osazení záhonků s vysokými travinami a instalace automatické závlahy. Úpravy se aktuálně finalizují,“ sdělil Našemu REGIONU Martin Vokuš, tiskový mluvčí Sedmičky s tím, že hřiště se otevře již tento týden.

„Za tu dobu, co bylo hřiště zavřené, postavil tady FINEP na Pergamence už dva baráky!“ rozčiluje se nad tím, že rekonstrukce hřiště trvala víc než dva roky, čtyřicetiletý majitel středního podniku sídlícího poblíž. A opravdu, stavba prvního domu s více než sto byty, který byla zahájena na podzim 2019, tedy ještě pár měsíců po uzavření hřiště, už má po kolaudaci. Ten druhý se teprve staví. „Samotná výstavba domu trvala od počátku výstavby do kolaudace něco přes rok a půl, což je standard,“ vysvětlil Našemu REGIONU David Jirušek, tiskový mluvčí developera těchto bytů. „Ale nelze to paušalizovat, protože každá výstavba je originál,“ dodal.

Dva roky rekonstrukce?

Oproti tomu se tedy více než dvouletá rekonstrukce hřiště zdá skutečně velmi dlouhou. Jenže s rekonstrukcí samotného hřiště se začalo až letos. K jeho uzavření došlo v souvislosti s rekonstrukcí přilehlé základní školy T. G. Masaryka. „Zde probíhala rekonstrukce budovy a stavební úpravy půdních prostor, kde vzniklo 6 nových tříd pro 150 žáků. Tato akce byla realizována na dvě etapy, z nichž první byla zahájena v červenci 2019. Po dobu uvedených stavebních prací bylo v prostoru hřiště umístěno zázemí stavby. V roce 2020 byly realizovány přípravné práce na rekonstrukci hřiště a v letošním roce, v okamžiku, kdy to stavba školy a situace ohledně pandemie COVID-19 umožnila, byly provedeny samotné úpravy hřiště,“ popsal průběh stavebních prací i samotné rekonstrukce hřiště Vokuš.

Dělníci, kteří úpravy hřiště dokončovali, přidali ještě jednu zajímavou informaci. „Když jsme tady začali s povrchovými úpravami, narazili jsme na podzemní štoly, které používali Němci za druhé světové války. Museli jsme je nejdřív vyšalovat,“ popsal Našemu REGIONU zhruba padesátiletý muž. Šalování je stavební technika, při které se chodby vyztuží železobetonovou konstrukcí, aby se zabránilo jejich budoucímu propadnutí. Chodby podle něj vedou z jedné strany pod Ortenovo náměstím až na stejnojmennou zastávku tramvaje, z druhé strany pak pod budovou bývalé školky, kde sídlí dnes vydavatelství A11 i redakce Našeho REGIONU. Pak je to prý na obou koncích zaslepené, ale podle pamětníků by chodby mohly vést pod Výstavištěm a Stromovkou až k budově tři kilometry vzdáleného ruského velvyslanectví, kde za války sídlilo gestapo poté, co dům zabavilo pražskému židovskému bankéři Jiřímu Popperovi.

Tomáš Jakl z Vojenského historického se však obává, že jde jen o legendu, stvořenou bujnou fantazií. „S největší pravděpodobností šlo o protiletecké kryty, které měly standardně podobu tunelů vejčitého průřezu, vybudované v nevelké hloubce pod povrchem. Obvykle byly budovány hloubením z povrchu a poté zasypány. Tyto tunely ovšem nespojovaly vzdálené německé úřední budovy, ale začínaly i končily na prostranstvích, na kterých byly postaveny,“ řekl Našemu REGIONU.

„Kvůli těm štolám jsme se zhruba na dva měsíce s tou rekonstrukcí zdrželi,“ doplnil svého kolegu pracujícího na dětském hřišti asi pětatřicetiletý muž. Podle Vokuše ale na celkovou dobu rekonstrukce hřiště nález štol vliv neměl. „O podzemním betonovém prostoru, který byl patrně částí chodby či sklepa v místě dnešního dětského hřiště, víme, obdobné prostory se v některých lokalitách nacházejí. Stavba hřiště se však odehrávala na povrchu a do hloubky nezasahovala, tedy doba delšího uzavření hřiště souvisela skutečně především s nutností koordinace s rozsáhlou rekonstrukcí školy a situací ohledně pandemie COVID-19,“ dodal Vokuš.

Zdroj: vlastní zdrojNepřehlédněte