• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Kraj chce ochránit pevnosti na Králicku

  22.6.2024
  Simona Knotková

  Pardubický kraj bude usilovat o větší ochranu pevnostního opevnění na Králicku, které v regionu vzniklo pro obranu státu před druhou světovou válkou.

  V zóně 30 kilometrů čtverečních by jednou mohla vzniknout krajinná památková zóna, uvedlo hejtmanství v tiskové zprávě.

  Ve vymezené oblasti je 58 objektů těžkého opevnění a 207 objektů lehkého opevnění. Pásmo se dosahuje od hranic s Královéhradeckým krajem až po Králický Sněžník. „Bohužel se v posledních letech v jiných regionech setkáváme s odprodejem těchto objektů a jejich devastaci, jelikož se z nich stávají rekreační objekty, a to často i na pronájem. S úctou k ochraně toho, co vybudovali v nelehké době naši předci, jsem přesvědčený, že je naší povinností tyto objekty chránit,“ řekl hejtman Martin Netolický (3PK/SOCDEM).

  Kraj proto vymezil oblast o rozloze přibližně 30 kilometrů čtverečních, kterou chce prohlásit za krajinnou památkovou zónu. „Následně bychom chtěli postupně jednat o převodu objektů do majetku měst a obcí. Jedná se však nejen o objekty jako takové, ale i o krajinu, která byla výstavbou opevnění proměněna,“ řekl Netolický.

  S projektem kraje ministerstvo obrany souhlasí a podporuje ho. Většina objektů bývalého pohraničního opevnění je zařazena mezi nepotřebný majetek a ministerstvo je převádí ve veřejném zájmu municipalitám a institucím či je nabízí veřejnosti k odprodeji, uvedla vrchní ředitelka sekce majetkové ministerstva obrany Marta Kopecká.

  „Jakékoli projekty, které připomenou naši vojenskou historii i úsilí, které naši předci do vybudování pohraničního opevnění vložili, vítáme a projekt Pardubického kraje podporujeme,“ uvedla Kopecká.

  Pardubický kraj je od roku 2011 vlastníkem dělostřelecké tvrze Bouda. Postupně do ní investoval desítky milionů korun a tvrz se tak dostala do stavu, kterého před druhou světovou válkou ani nedosáhla. Dalším velkým objektem je dělostřelecká tvrz Hůrka, jedna z pěti stavebně dokončených dělostřeleckých tvrzí československého opevnění budovaného od roku 1935. Muzeum v tvrzi provozuje Společnost přátel čs. opevnění.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte