Králův Dvůr a Beroun navštívil vévoda Štěpán. Jak slavnostní akce probíhala?

8.6.2021
Redakce

FOTO: Králův Dvůr a Beroun navštívil vévoda Štěpán.

Králův Dvůr a Beroun navštívil vévoda Štěpán. - stáhnout (5)Králův Dvůr a Beroun navštívil vévoda Štěpán. - stáhnout (7)Králův Dvůr a Beroun navštívil vévoda Štěpán. - stáhnout (6)Králův Dvůr a Beroun navštívil vévoda Štěpán. - stáhnout (4)Králův Dvůr a Beroun navštívil vévoda Štěpán. - stáhnout (3)

Kolem 11. hodiny dorazilo poselstvo do Berouna na Husovo náměstí před radnici, kde se setkalo s berounskými konšely. Průvod se letos poprvé zastavil i v areálu bývalých kasáren 88. pěšího pluku před Městskou knihovnou Beroun, kde bylo připraveno dobové tržiště a krátký historický program.

Tato druhá větev Královského průvodu vznikla z iniciativy starosty obce Tetín a projektu Svatá Ludmila 1 100 let, námětem opřena o historickou postavu vévody Bavorského Štěpána II., u nás známou z filmu Noc na Karlštejně v podání Miloše Kopeckého.

Berounská ZUŠka je v muzeu! Prohlédněte si výtvory žáků

Jádro průvodu, tedy zbrojnoše a praporečníky ztvárnila skupiny historického šermu Alotrium a Honorata, v roli bubeníků se nově představila skupina Gard z Brna, dále pak jezdci na koních a dobové vozy a kočáry. Po cestě se k průvodu připojovaly další skupiny historického šermu a dobrovolníci.

I při letošním již pátém ročníku Poselstva vévody bavorského byl v průvodu nesen relikviář svaté Ludmily, inspirovaný středověkými ostatkovými relikviáři, ve kterém je uložena replika hedvábné látky, nalezené v hrobce sv. Ludmily. Tento relikviář, upomínající na jednu ze zakladatelek české panovnické dynastie a babičku svatého Václava, byl v průvodu slavnostně nesen na zdobených nosítkách a vystavován na všech zastávkách Poselstva vévody Štěpána II.

mbNepřehlédněte