• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Křen k párku? Kdepak, je to skvělý lék

  14.10.2020
  Zaz

  Křen, kdo by ho neznal. Jedná se o velmi oblíbenou pochoutku, kterou si kde kdo dá například k párkům. Víte ale, že je to velmi užitečná a zdraví prospěšná rostlina?

  Křen léčí! Ideální je na záněty močových cest, dýchacích cest, ale také na zažívací potíže. Kromě toho skvěle prohřívá a povzbuzuje celý organismus, což je právě nyní, na podzim velmi potřebné a žádané. Z celé rostliny se pak konzumuje pouze kořen.

  Český ženšen

  Přezdívka křenu je český ženšen. Celkově totiž posiluje organismus a je skvělý třeba i při rekonvalescenci po nemoci či po úrazu. Má však také skvělé antibiotické a antiseptické účinky. A to je právě něco, co dobře působí při zánětech oněch dýchacích či močových cest.

  Jak na nejčastější podzimní neduhy? Zkuste bylinky

  Při kašli

  Křen odhleňuje, a tak příznivě účinkuje také při kašli a zahlenění. Dále kladně ovlivňuje zažívání a látkovou výměnu, tedy metabolismus, to znamená, že je vhodný také při hubnutí.

  Po antibiotikách

  Pokud bereme antibiotika, tak k nim obvykle užíváme také probiotika, aby jejich užíváním netrpěla střeva. Po uplynutí léčby je ale vhodné užívat právě také křen, který nám perfektně srovná střevní mikroflóru.

  Vnější užití

  Křen, respektive placky z křenu lze užívat také vnějším způsobem. Ty přikládáme na postižená místa a necháváme účinkovat, v tomto případě je jeho užití vhodné k léčbě ischiasu, tedy bolesti zad nebo při revmatických potížích. Pozor, nepřikládáme však přímo na kůži, ale přes ručník nebo utěrku.

  Křen si ale také můžete dopřávat při jakémkoli nachlazení. Dobře totiž funguje nejen při kašli, ale i při obyčejné rýmě.

  Naložený vs. čerstvý

  Křen můžete v poměru jedna ku jedné smíchat v nastrouhaném stavu s jablkem, naplnit do skleničky a užívat až bude potřeba. Ale už nemá tak silný účinek.

  FOTO: Křen je pikantní a zdravá pochoutka

  Křen je pikantní a zdravá pochoutka - sea-ret-ich-1375767_1280Křen je pikantní a zdravá pochoutka - křen, párek, jídlo, zdravíKřen je pikantní a zdravá pochoutka - krenKřen je pikantní a zdravá pochoutka - okurky krenKřen je pikantní a zdravá pochoutka - kren jidlo chleba

  Podávat jej lze při obtížích, třeba při rýmě, také čerstvý. V tomto případě si jednou denně nastrouháme cca 3 polévkové lžíce a ty sníme. Vhodný je i v kombinaci s medem, kdy na lžíci křenu dáme 1 – 2 lžíce medu a pozřeme.

  V případě křenových placek, které přikládáme na bolavá záda používáme křen, mouku a sádlo v poměru 3:5:1. Placky přikládáme na bolestivá místa na cca 20 minut.  Nepřehlédněte