Křen k párku? Kdepak, je to skvělý lék

Křen, kdo by ho neznal. Jedná se o velmi oblíbenou pochoutku, kterou si kde kdo dá například k párkům. Víte ale, že je to velmi užitečná a zdraví prospěšná rostlina?

Křen léčí! Ideální je na záněty močových cest, dýchacích cest, ale také na zažívací potíže. Kromě toho skvěle prohřívá a povzbuzuje celý organismus, což je právě nyní, na podzim velmi potřebné a žádané. Z celé rostliny se pak konzumuje pouze kořen.

Český ženšen

Přezdívka křenu je český ženšen. Celkově totiž posiluje organismus a je skvělý třeba i při rekonvalescenci po nemoci či po úrazu. Má však také skvělé antibiotické a antiseptické účinky. A to je právě něco, co dobře působí při zánětech oněch dýchacích či močových cest.

Jak na nejčastější podzimní neduhy? Zkuste bylinky

Při kašli

Křen odhleňuje, a tak příznivě účinkuje také při kašli a zahlenění. Dále kladně ovlivňuje zažívání a látkovou výměnu, tedy metabolismus, to znamená, že je vhodný také při hubnutí.

Po antibiotikách

Pokud bereme antibiotika, tak k nim obvykle užíváme také probiotika, aby jejich užíváním netrpěla střeva. Po uplynutí léčby je ale vhodné užívat právě také křen, který nám perfektně srovná střevní mikroflóru.

Vnější užití

Křen, respektive placky z křenu lze užívat také vnějším způsobem. Ty přikládáme na postižená místa a necháváme účinkovat, v tomto případě je jeho užití vhodné k léčbě ischiasu, tedy bolesti zad nebo při revmatických potížích. Pozor, nepřikládáme však přímo na kůži, ale přes ručník nebo utěrku.

Křen si ale také můžete dopřávat při jakémkoli nachlazení. Dobře totiž funguje nejen při kašli, ale i při obyčejné rýmě.

Naložený vs. čerstvý

Křen můžete v poměru jedna ku jedné smíchat v nastrouhaném stavu s jablkem, naplnit do skleničky a užívat až bude potřeba. Ale už nemá tak silný účinek.

FOTO: Křen je pikantní a zdravá pochoutka

Křen je pikantní a zdravá pochoutka - sea-ret-ich-1375767_1280Křen je pikantní a zdravá pochoutka - křen, párek, jídlo, zdravíKřen je pikantní a zdravá pochoutka - krenKřen je pikantní a zdravá pochoutka - okurky krenKřen je pikantní a zdravá pochoutka - kren jidlo chleba

Podávat jej lze při obtížích, třeba při rýmě, také čerstvý. V tomto případě si jednou denně nastrouháme cca 3 polévkové lžíce a ty sníme. Vhodný je i v kombinaci s medem, kdy na lžíci křenu dáme 1 – 2 lžíce medu a pozřeme.

V případě křenových placek, které přikládáme na bolavá záda používáme křen, mouku a sádlo v poměru 3:5:1. Placky přikládáme na bolestivá místa na cca 20 minut.

Dnes, 15:48
Ošetřovné bude stát vyplácet zřejmě po celou dobu uzavření škol kvůli epidemii nového koronaviru nebo...
Dnes, 15:40
Vyjma Juditina mostu, který tu před ním stál a který se nedochoval (až na jeden...
Dnes, 13:40
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Dnes, 13:40
Když v obci Ústí nedaleko Vsetína odbočíte do údolí Vsetínské Bečvy, po pár stovkách metrů...
Dnes, 13:14
Vláda kvůli šíření koronaviru od čtvrtečních 6. hodin ráno do 3. listopadu nařídila omezení pohybu...
Dnes, 11:39
Svatý František zahání lidi do chýšek, praví pranostika. Teplo tedy postupně střídá zima a je...
Dnes, 10:20
Jíst zdravěji, a přitom všechno co máte rádi? Ano, jde to a je to docela...
Dnes, 08:59
Sdílení zkušeností a příkladů dobré praxe, jak mohou firmy implementovat opatření ke zvládnutí pandemie covid-19,...
Dnes, 08:11
Když se dnes řekne teroristický útok, každého asi napadne výbuch, šílený střelec nebo něco podobného,...
Včera, 15:40
V uplynulém měsíci září jsme si státním svátkem připomněli významné výročí naší české státnosti. Kníže...
Včera, 13:56
Vláda Andreje Babiše věděla od půlky srpna o druhé vlně covid-19. Měla k dispozici matematické...
Reklama