• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Jak na nejčastější podzimní neduhy? Zkuste bylinky

  26.9.2019
  Zaz

  Podzimní nemoci útočí, jak se jim účinně bránit a odrazit je? Zkuste to přírodní cestou.

  Samozřejmě nejlepší je prevence, ale když už nemoc zaútočí, můžeme se pokusit zdolat ji pomocí přírody a „babských“ rad. Rozhodně ale zapomeňte, že virus porazíte třeba pomocí silného vývaru. Naopak. Čím vydatněji pojíte, tím více nakrmíte i virus. Na řadě jsou tedy především vitamíny, ovoce, čerstvé šťávy a také dostatek zeleniny. Komu by to nestačilo, může sáhnout po potravinových doplňcích. Vývar si dopřejte, až nemoc ustoupí.

  Na místě jsou také čaje. Bylinkové umí s viry zatočit. Při přípravě vlastních směsí hlavně dodržujte poměry, ať nálev opravdu funguje.

  Lichořeřišnice vyřeší padání vlasů a lupy. Víte, že má antibiotické účinky?

  Na rychlé vypocení vytvořte směs po 1 dílu květu černého bezu, květu lípy obecné, květu podbělu lékařského, listu jitrocele kopinatého, dobromysli obecné, truskavce ptačího a máty peprné: směs bylin spařte 250 ml horkého červeného vína a přeceďte. Tuhle dobrotu můžete osladit třeba zdravým a výživným medem, pijte horké a hned zalehněte, zahrabejte se do peřin a vypoťte se.

  Každé nachlazení může doprovázet také nepříjemná zimnice. I proti tomu znaly lék už naše báby. Zkuste třeba toto: smíchejte 20 g vrbové kůry a 20 g natě meduňky lékařské. Přelijte 1 lžíci směsi 200 ml vroucí vody, 10 minut louhujte a potom sceďte. Do připraveného čaje přidejte šťávu z půlky citronu a pěkně zatepla pijte.

  Arónie

  Příval zdraví a energie! Vyzkoušejte arónii

  Další varianta je směs 10 g natě pelyňku pravého, 10 g natě zeměžluči lékařské, 20 g listu vachty třílisté a 20 g květu měsíčku lékařského: přelijte 1 lžíci směsi 200 ml vroucí vody, 10 minut louhujeme, scedíme, pijeme pěkně horké.

  A pozor, z přechozené chřipky může být zápal plic, nebo onemocnění ledvin. Každá přechozená nemoc se také „usazuje“ na srdci.

  Na chřipku platí zázvor. Proč ale nepatří do čaje s citronem?

  Zánět horních cest dýchací je další velmi častou podzimní nepříjemností. Nos je jako otevřený kapající kohoutek.  V tomto případě nic moc nepomůže. Rýma trvá sedm dní a pomoci si k dřívějšímu uzdravení je spíše sci-fi. Každopádně si můžete pomoci od nepříjemných stavů, které přináší.

  Kromě silného čaje proti nachlazení, který si osladíte medem a vylepšíte citronem, si také můžete připravit inhalaci. Kdy v litru vody rozpustíte asi 3 lžíce soli, přivedete vše k varu a pod ručníkem inhalujete. Čaj je ideální z lipových květů. Ten opravdu pomáhá.

  Rýma, chřipka, viróza. Víte, že očkování na tyto nemoci vás může zabít?

  Se vším ostatním, co nás na podzim trápí, může to být třeba angína nebo laryngitida, s tím opravdu ihned utíkejte k lékaři. Žádná babská rada nikdy není nad pořádné vyšetření lékařem. Vážnější choroby mohou mít také vážnější následky. I z obyčejné rýmy se může vyklubat zánět čelisti. Při jakékoli komplikaci hoďte rady za hlavu a jděte si pro recept na účinné léky.

     Nepřehlédněte