• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Krize v pardubické nemocnici. Většina lékařů nestáhla výpovědi

  10.5.2024
  Simona Knotková

  Společnost Nemocnice Pardubického kraje stále nezažehnala personální krizi, která hrozí v pardubické nemocnici.

  Na konci března tam podalo výpověď 56 lékařů, což je 13 procent z jejich celkového počtu. Vedení společnosti před třemi týdny po jednání s lékařskými odbory nabídlo zvýšení příplatků za práci v noci a o víkendu pro všechny zaměstnance pěti krajských nemocnic. Výpovědi ale zatím stáhlo jen minimum lékařů, řekl předseda místní organizace Lékařského odborového klubu (LOK) Pardubice Ján Motešický.

  „Vím pouze o dvou. V současnosti už ale každý lékař jedná s vedením nemocnice individuálně, jde to mimo LOK,“ uvedl Motešický. Většina lékařů podle něj možná vyčkává, jakou výplatu dostanou za minulý měsíc a zda se do ní již promítne nabídka vyšších příplatků. LOK s ní souhlasil, řekl Motešický.

  Lékařské odbory do jednání vstupovaly se třemi okruhy požadavků. Kromě zvýšení příplatků za noc a víkend požadovaly také vyšší bonifikaci zkrácených úvazků a ještě výraznější benefit zaměstnanců ve formě studijního volna. Motešický už dříve uvedl, že důvodem výpovědí lékařů byla jejich dlouhodobá frustrace z neplnění závazků ze strany vedení nemocnice, netransparentní a nepřesné odměňování personálu a chybějící komunikace ze strany společnosti. Vedení nemocnic vyhovělo jen prvnímu požadavku.

  Výpovědi podali lékaři z šesti oddělení, deset na anesteziologicko-resuscitačním oddělení (ARO). Péči v nemocnici to zatím neohrožuje, výpovědní lhůta trvá do konce května.

  Pod krajskou společnost Nemocnice Pardubického kraje patří nemocnice v Pardubicích, Chrudimi, Svitavách, Litomyšli a Ústí nad Orlicí. V lednu se dohodla s odbory, že v nich vzrostou lékařům mzdy o 5000, 8000 a 15 000 korun měsíčně, všem ostatním pracovníkům o osm procent. Podle zdravotnické firmy vyšla zaměstnancům nadstandardně vstříc, zvýšení mzdy je součástí nárokových složek, u lékařů a sanitářů se celý nárůst promítá přímo do tarifů. Změny se týkaly již lednových mezd.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte