Krumpáčem do srdce aneb básničky nejsou vyhynulý druh. Jaké byly Vteřinové známosti Jaroslavy Hercíkové?

1.11.2018
Jitka Lenková
Další fotky

Pod číslem 31 se skrývá tato báseň:

Krumpáčem do srdce, to málo kdo vydejchá, to nikdo nesnese.

I kdybys bolestí na zemi klečel, nedopusť, abys před krumpáčem brečel.

Ten o srdci totiž vůbec nic neví.

Napravo, nalevo, naslepo kope,

ani si nevšimne, i když se trefí.

Básně Karla Jaromíra Erbena byly stejně temné jako jeho život. Zemřelo mu dvojče, manželka i děti

Roztomilé, že? Tím spíš, že podle rodu krumpáčem napadaného, tj. rodu mužského, byla útočnicí s největší pravděpodobností žena (protože žen je v populaci významně méně než gayů).

O řád výš ještě sbírku Jaroslavy Hercíkové Vteřinové známosti povyšují podobně surrealistické ilustrace Marcella Vallase, současného českého malíře, spisovatele a ilustrátora, který dlouhodobě pobýval na Floridě, kde svá díla, malířská i sochařská, vystavoval v renomovaných galeriích.

FOTO: Jaroslava Hercíková Vteřinové známosti

Jaroslava Hercíková Vteřinové známosti - IMG-20181027-WA0001Jaroslava Hercíková Vteřinové známosti - Vteřinové známosti017Jaroslava Hercíková Vteřinové známosti - All-focusJaroslava Hercíková Vteřinové známosti - IMG_20181019_153015_BURST003Jaroslava Hercíková Vteřinové známosti - PDF seda_018-page-001
Další fotky
Jaroslava Hercíková Vteřinové známosti - PDF seda_017-page-001Jaroslava Hercíková Vteřinové známosti - PDF seda_019-page-001Jaroslava Hercíková Vteřinové známosti - IMG-20181027-WA0002Jaroslava Hercíková Vteřinové známosti - All-focusJaroslava Hercíková Vteřinové známosti - All-focusJaroslava Hercíková Vteřinové známosti - All-focus

Pro ilustraci v tomto případě zvolil jen černou a odstíny šedi a jako jednotící motiv oko, které na čtenáře pohlíží poněkud znepokojivě, rámováno a doplňováno různými motivy. Na cestu mezi čtenáře Vteřinové známosti vyprovodili 11. října Mlýnské kavárně její kmotři, sochař Pavel Opočenský a výtvarnice Jana Šárová. Neotřelé a nápadité verše i podmaňující ilustrace vydrží v podvědomí každého, kdo se s nimi setká, určitě déle, než pár vteřin.

PS. Pokud se ptáte, jak je možné dnes vydat sbírku básní, pak vězte, že by se tak nestalo bez příspění firmy Letrice, s.r.o.

 

 


Témata:

Nepřehlédněte