Kultovní výlet do Svatého Jana pod Skalou

14.5.2020
Jiřina Pouzarová
Další fotky

Ze smíchovského nádraží se vydáme osobním vlakem směrem na Beroun. Vystoupíme v Srbsku, malé obci na břehu Berounky. Od nádraží přejdeme po lávce řeku, abychom se na návsi napojili na žlutou turistickou značku. Projdeme kolem domů a přejdeme na vozovou cestu, která nás dovede ke Kubrychtově boudě. Kdysi to bývala legendární hospoda a noclehárna, dnes slouží jako terénní stanice CHKO Český kras.

Od rozcestí pak pokračujeme po červené divočejší krajinou, která nás vede lesem proti proudu Bubovického potoka a zakrátko vyústí u Bubovických vodopádů. Tvoří je kaskáda několika stupňů sevřená v úzké skalnaté rokli. Nemůžeme je však srovnávat s Niagarou, protože nejvyšší stupeň je vysoký sotva dva metry a nyní může být dokonce vyschlý. Můžeme tu však obdivovat vápencové skalky porostlé mechem a řasami, ze kterých stékají praménky vody.

Tip na výlet: Přes Branický most do bývalých lázní v Chuchli a dále až do Slivence

Nyní nás čeká nejdelší úsek po lesních pěšinách ke Svatému Janu pod Skalou. Stále jdeme po naučné stezce, a tak se tu a tam můžeme zastavit u naučných tabulí a něco se dozvědět o zdejší přírodě. Pokud nemáme příliš naspěch, můžeme se na rozcestí napojit na zelenou značku a vystoupat k Bubovickým lomům. Objevíme tu malou geologickou expozici, můžeme se svézt úzkorozchodnou železnicí s parní lokomotivou a prohlédnout si muzeum těžby a dopravy vápence Solvayovy lomy. V květnu má otevřeno o víkendech.

Odtud už je to jen kousek cesty k nádherné vyhlídce nad Svatým Janem. Na skalnaté vyhlídce nad údolím potoka Loděnice se můžeme kochat panoramatickým výhledem na obec a zdejší krajinu. Těžko najdeme v širokém okolí hezčí genius loci než je právě toto. Nejeden pár si právě zde řekl své ano.

Až se dostatečně pokocháme výhledem, sejdeme kolem barokní kaple Svatého Kříže do obce. Tady stojí za prohlídku kostel Narození Svatého Jana Křtitele postavený C. Luragem v 17. století. Ten je propojen s jeskyní svatého Ivana. V něm najdeme hrob chorvatského poustevníka Ivana, kterému se v 10. století zjevil pod svatojanskou skálou svatý Jan Křtitel. Osvěžíme se i vodou z Ivanova pramene, který najdeme vedle kostela.

Tip na výlet: Kde najdete temné Pekelné doly z pohádek nebo kapli Božího hrobu

Něco dobrého si můžeme dát v zahrádce restaurace, která sídlí v budově bývalé obecné školy. Zdejší domácí kuchyně je výborná.

Do Srbska se vrátíme po žluté přes obec Hostim. Nyní půjdeme po rovném terénu kolem potoka Loděnice, abychom se těsně před Srbskem napojili na břeh Berounky. Strávili jsme hezký den a určitě se do srdce Českého krasu opět vrátíme.

FOTO: Svatý Jan pod Skalou

Svatý Jan pod Skalou - 08-1200px-Svatý_Jan_pod_Skalou,_kostel_svatého_Jana_KřtiteleSvatý Jan pod Skalou - Bubovický potokSvatý Jan pod Skalou - Bubovické vodopádySvatý Jan pod Skalou - Bubovické vodopádySvatý Jan pod Skalou - Kubrychtova bouda
Další fotky
Svatý Jan pod Skalou - Svatý Jan pod SkalouSvatý Jan pod Skalou - Svatý Jan pod SkalouSvatý Jan pod Skalou - Jeskyně_svatého_Ivana_(Svatý_Jan_pod_Skalou)_(3)


Nepřehlédněte