Tip na výlet: Přes Branický most do bývalých lázní v Chuchli a dále až do Slivence

Další fotky

Naši malou výpravu tentokrát zahájíme v pražském Braníku. Tam jistě nepřehlédneme Branický most, lidově též zvaný „most inteligence“. Na druhé straně Vltavy pak projdeme téměř celý Chuchelský háj se svým areálem zdraví.

Most inteligence. Toto pojmenování si vysloužil díky tomu, že na jeho stavbě byla v 50. letech minulého století donucena pracovat inteligence (lékaři, filosofové, právníci aj.). Přípravné práce na něm byly zahájeny již v roce 1949, v roce 1952 pak začala stavba oblouků, ale doprava na něm byla zahájen až 30. května 1964. V současnosti je most využíván nákladní dopravou a vede přes něj i pěší cesta, kudy se vydáme dále po naší trase. Strana pro pěší je dosti poškozená vandaly, ale z výšky devatenácti metrů se nám zde naskytne nádherný výhled do okolí. Jeho délka činí 910 metrů a s touto délkou by aspiroval na nejdelší dvoukolejný železniční most v Evropě. Bohužel je na něm položena pouze jedna kolej.

Pohled na most z Braníku

Most inteligence Praze evropské prvenství nepřinesl. Dočká se modernizace?

Přejdeme-li most, můžeme následovat turistickou značku a podchodem pod frekventovanou magistrálou se dostaneme k další zajímavosti. Tou je kostelík Narození Panny Marie v Malé Chuchli. Kostel je zde zmiňován již ve 13. století, avšak románská stavba se nedochovala a jeho nynější barokní podoba pochází z roku 1774.

Současného návštěvníka asi nenapadne, že toto místo bylo také vyhlášenými lázněmi. Dnes zaniklé chuchelské lázně vznikly již před rokem 1729. Léčivý pramen vyvěral o něco výše v Čertově rokli a byly mu přisuzovány zázračné léčebné účinky. Léčení spočívalo v pitných kůrách a koupelích. K jejich nejznámějším návštěvníkům patřil i básník Jaroslav Vrchlický.

Tip na vycházku: Vydejte se nedaleko Prahy po stopách únětické kultury

Vystoupáme-li kousek nad kostelík po značené trase, nemůžeme přehlédnout Čertovu strouhu. Právě zde vyvěrá pramen, který v roce 1760 prohlásil dr. Jan Antonín Scrinci z University Karlovy za minerální vodu, a to navíc za výjimečně léčivou. Dnes sice podle dnešních měřítek léčivý význam nemá, ale nedávno zrestaurované místo je velmi romantické. Právě zde stávala kaplička Panny Marie a rovněž lázeňská budova. Místní voda zásobovala až do roku 1984 Malou Chuchli.

Tip na vycházku. Poznejte přírodu a historii pražských Modřan a jejich okolí

Po odpočinku a prohlídce tohoto krásného místa to již není daleko ke známému zookoutku. Vidět zde můžeme například divoká prasata, krkavce, lišku nebo muflony. Útočiště tady nacházejí také handicapovaná zvířata. O víkendy je tu v provozu rovněž i stánek s občerstvením. Po celé trase se nachází velké množství informačních panelů informujících o této chráněné lokalitě. V průběhu procházky si můžete také protáhnout tělo. Vedle chodníčku jsou místa s různými hrazdami a prolézačkami. Na velké louce je pak cvičící zábavy a posezení ještě víc.

Další zastávkou, která se nedá přehlédnout, je pak kostel sv. Jana Nepomuckého. Stavba pochází z roku 1729 a podle pověsti nechal kostel jako poděkování postavit jistý šlechtic za uzdravení ve zdejších lázních.

Tip na výlet: černošicko-mokropeský malebný kus krajiny

V prvních letech zde vedle kněží ze Zbraslavského kláštera působili též poustevníci, kteří vyučovali děti a pomáhali při bohoslužbách. Poustevna stávala na místě hájovny. Poslední dva poustevníci však měli tragický osud. Jeden byl zabit lupiči při přepadení kostela a druhého usmrtil blesk na silnici do Zbraslavi. Pohřbeni jsou pod náhrobním kamenem uprostřed kostela. V kostele se toho příliš nedochovalo, jelikož byl po roce 1990 několikrát vykraden. Také odtud je nádherný výhled do okolí. Kolem pomníku obětem květnové revoluce v roce 1945 se můžeme asfaltovou cestou vydat do Chuchle.

Tip na vycházku: Objevte kapličky ukryté v samém srdci Prahy

Kdo ještě není unaven, může odbočit a po značené trase se podívat na místní technickou památku. Tou je Pacoldova vápenka, která byla v provozu od roku 1865 až do roku 1964. V letech 2004 – 2005 byla zrekonstruována. Objekt je sice oplocený, ale velmi fotogenický.

Zdatnější turisté mohou ještě pokračovat po turistické značce až do Slivence. Zde se nachází zajímavý kostel Všech Svatých. Jedná se o raně gotickou stavbu. Originály vitráží se dnes nachází v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze a kopie v kostele pochází z roku 1889.

FOTO: Přes Branický most do Slivence

Přes Branický most do Slivence - Branický mostPřes Branický most do Slivence - Branický mostPřes Branický most do Slivence - StudánkaPřes Branický most do Slivence - Bývalý léčivý pramenPřes Branický most do Slivence - Bývalý léčivý pramen-cedule
Další fotky
Přes Branický most do Slivence - ZookoutekPřes Branický most do Slivence - Mufloni v zookoutkuPřes Branický most do Slivence - Kostel sv. Jana NepomuckéhoPřes Branický most do Slivence - Pohled od kostela sv. Jana NepomuckéhoPřes Branický most do Slivence - Pomník obětem květnového povstání 1945Přes Branický most do Slivence - Pacoldova vápenkaPřes Branický most do Slivence - Pacoldova vápenka – cedule

Ve Slivenci můžeme svoji vycházku zakončit v některé místní restauraci nebo cukrárně. Okolí nabízí velké množství dalších námětů k vycházkám, a tak věřím, že někomu bude tento článek inspirací i k dalším výletům.

Dnes, 08:23
Nový časopis pro nejmenší děti, který jim pomáhá objevovat svět kolem sebe. Nápaditou formou, vkusnými...
Dnes, 04:00
Mezinárodně uznávaný svátek Mezinárodní den žen letos slaví sto desáté výročí. Mnohdy historicky zpolitizovaný svátek...
Včera, 19:36
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 19:36
O tuhle část našeho těla se musíme hodně starat, abychom se nenakazili. A když už...
Včera, 15:35
Ještě před časem byl náš vzdělávací systém veden k tomu, aby byl pestrý, a zároveň...
Včera, 14:35
Legenda naší hudební scény, autor nespočtu hitů a desítek alb a také úspěšný herec se...
Včera, 13:25
Zahradě a rostlinám se daří jen ve zdravé půdě. Je proto dobré vědět, jakou půdu...
Včera, 11:15
K dosažení skutečně kvalitního, osvěžujícího spánku vede i dodržování zásad základů správné spánkové hygieny, kterými...
Včera, 04:00
Historické území Horní a Dolní Lužice, která se dnes nachází v Německu a Polsku patřilo...
Včera, 04:00
Vláda nedostatečně informuje veřejnost o očkování proti nemoci covid-19. To si myslí 85 procent praktických lékařů....
6.3.2021
Česko je národem chatařů a chalupářů. Provoz druhé domácnosti však něco stojí a nad účty...
Reklama