Kutná Hora si připomíná Václava Havla! Na co se můžete těšit?

7.9.2021
Marie Macková
Další fotky

FOTO: Kutná Hora si připomíná Václava Havla

Kutná Hora si připomíná Václava Havla - HavelKutná Hora si připomíná Václava Havla - Výstava Václav Havel a Kutná HoraKutná Hora si připomíná Václava Havla - Výstava Václav Havel a Kutná HoraKutná Hora si připomíná Václava Havla - Výstava Václav Havel a Kutná HoraKutná Hora si připomíná Václava Havla - Výstava Václav Havel a Kutná Hora
Další fotky
Kutná Hora si připomíná Václava Havla - Výstava Václav Havel a Kutná HoraKutná Hora si připomíná Václava Havla - Výstava Václav Havel a Kutná HoraKutná Hora si připomíná Václava Havla - Výstava Václav Havel a Kutná HoraKutná Hora si připomíná Václava Havla - Výstava Václav Havel a Kutná Hora

Výstava s názvem Kutná Hora a Václav Havel byla zahájena slavnostní vernisáží ve čtvrtek 2. září v Spolkovém domě v Lierově ulici v Kutné Hoře. Kurátorem výstavy je známy fotograf Jaromír Procházka, který je současně i jedním z vystavujících. Místostarostka Sylvia Doušová se ve svém vystoupení k odkazu Václava Havla přihlásila. Připomněla, že v době tzv. sametové revoluce byla velmi mladá, ale již tehdy události s se svými vrstevníky sledovala a prožívala.

Bývalý starosta města Ivo Šanc, vzpomínal na návštěvu Václava Havla v Kutné Hoře v roce 1996. Této návštěvě předcházelo vytvoření sdružení historických měst Česká inspirace, jehož mottem je „Za kulturou nejen do Prahy.“  Při příležitosti zakládání tohoto sdružení se Ivo Šanc s Václavem Havlem potkal. Potom bylo snazší pozvat prezidenta do Kutné Hory. Ivo Šanc ocenil zejména schopnost Václava Havla zajímat se o dění ve městě, o to čím lidé žijí, co chystají. Tuto vlastnost zdaleka nemají všichni političtí představitelé.

Bývalý místostarosta Václav Vančura zavzpomínal na událost roku 1996, kdy byl spolu s tehdejším starostou Ivo Šalátkem účasten křtu airbusu na letišti v Ruzyni. Zde při setkání s Václavem Havlem  ho překvapilo prosté, přitažlivé, „normální“ chování prezidenta.

Vernisáže na nádvoří Spolkového domu  ze zúčastnilo několik desítek návštěvníků, o hudební doprovod se postaral jazzový baskytarista Pavel Jakub Ryba.

Výstava zachycuje nejen výše zmíněné události, ale i dobové tiskoviny, pohřeb Václava Havla i vzpomínkovou akci v Kutné Hoře. K vidění je i certifikát zápisu Kutné Hory na listinu světového kulturního dědictví UNESCO a gratulace Václava Havla k této události.

Výstava potrvá do 20. září 2021

Zdroj: vlastní zdrojNepřehlédněte