1℃
Dnes je 7. prosinec , svátek má Benjamín

Kvůli znečištění ovzduší předčasně umírá 4,5 milionů lidí ročně. Pomoci mohou samosprávy i běžní občané!

Konference „Za čistý vzduch v průmyslových městech Evropy“, která se nedávno konala v Ostravě, se zúčastnili přednášející z Česka, Polska, Chorvatska, Itálie, Arménie, Ukrajiny, Kazachstánu a z Bosny a Hercegoviny. Uspořádaly ji nevládní organizace Arnika z České republiky a Ecoaction z Ukrajiny. Jednalo se o tom, jak dosáhnout zlepšení kvality vzduchu. Jak mohou pomoci regiony a jak běžní občané?

„Lidé ve všech regionech by se o stav ovzduší měli zajímat a nenechat se ukolíbat tím, že například situace na Ostravsku se výrazně zlepšila, jelikož úroveň znečištění tam (oproti roku 1989 – pozn. red.) klesla zhruba na polovinu. Bylo to především díky aktivnímu přístupu tamního úřadu, tlaku občanských iniciativ a přísným normám EU. Situace je ale pořád alarmující,“ uvedl pro Náš REGION tiskový mluvčí Arniky Martin Holzknecht.
Mnozí si podle jeho slov říkají, že situace už není tak nebezpečná, což je ale hluboký omyl. A co může udělat každý z nás? „Jde o to, co házím jako občan do kamen, když někdo spaluje odpad na zahradě, ovzduší to rozhodně nepomůže. Existují spalovny odpadu, pro obyvatele České republiky jsou navíc dostupné příručky odborníka na tuto problematiku Milana Havla, jak s odpady nakládat. Několikrát do roka ji vydáváme,“ dodal.

V Praze nejvíce znečišťuje ovzduší silniční doprava, nejhorší jsou stará auta bez filtru

Automobily, lokální topeniště, průmysl

Podle vedoucího programu „Arnika – Toxické látky a odpady“ Jindřicha Petrlíka na většině území České republiky platí, že největším zdrojem znečištění ovzduší je buď automobilová doprava nebo lokální topeniště tam, kde ještě nenahradili uhlí méně problematickým vytápěním. „Jednou z výjimek je Ostravsko, kde zůstávají podstatným zdrojem znečištění průmyslové provozy,“ řekl v rámci konference. Ostravsko, navzdory zlepšení, které sloužilo na konferenci jako inspirace pro zahraničí, patří k nejznečištěnějším regionům Evropské unie.

Ačkoli lidé na Ostravsku nejsou hlavním znečišťovatelem, je podle Holzknechta důležité, aby netopili vším možným. „Problém je ale tamní socioekonomická situace, proto je důležité, aby město nebo kraj dotovaly plynová vytápění domácností,“ řekl. Problém je i to, když se topí jen hnědým uhlím. „Kvůli socioekonomické situaci ale nelze jít polskou cestu, kdy v Krakowské oblasti přijali legislativní vyhlášku zakazující topení hnědým uhlím,“ dodal. Na kraji se snaží. „Investice do ekologických technologií v průmyslu a zdejší nápad – kotlíková dotace – znamenaly, že za posledních 15 let došlo k poklesu emisí tuhých znečišťujících látek cca o polovinu,“ uvedla náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje Jarmila Uvírová, která nad mezinárodní konferencí převzala záštitu.

FOTO: Arnika – znečištění ovzduší

Arnika – znečištění ovzduší - z konference – foto Majda Slámová – ArnikaArnika – znečištění ovzduší - Majda Slámová – ArnikaArnika – znečištění ovzduší - Oleg Dulgaryan – foto Majda Slámová – ArnikaArnika – znečištění ovzduší - z konference 2 – foto Majda Slámová – Arnika

Radnice mohou tlačit vyhláškami

„Pokračujeme však dál, chceme vyměnit veškeré nevyhovující kotle v domácnostech, podporovat ekologizaci průmyslu a dopravy. Bojujeme se špatnými zvyky, předsudky a leností, nepřeje nám morfologie našeho kraje a špatné rozptylové podmínky. Jsem však přesvědčena, že vynaložené úsilí a naše odhodlanost bude pro Moravskoslezský kraj znamenat skutečnou změnu,“ dodala. Záštitu převzala také náměstkyně primátora Ostravy Kateřina Šebestová. Akce se konala ve spolupráci s Ostravskou univerzitou a za podpory Programu transformační spolupráce Ministerstva zahraničí ČR, Global Greengrants Fund, Moravskoslezského kraje a města Ostravy.

Na konferenci podle slov Holzknechta zaznělo, že nejhorší situace zůstává v ostravských městských obvodech Radvanice a Bártovice, které leží vedle areálu hutního podniku ArcelorMittal. Na ten je nutné tlačit. „Na místní znečišťovale mohou tlačit samosprávy po celé České republice, jejich seznam je buď na stránkách Arniky nebo na znecistovatele.cz,“ řekl. Radnice mají možnosti k nápravě – třeba vydávat vyhlášky, aby znečišťovatelé přijali technologické inovace.

V rámci konference bylo upozorněno na to, že znečištění ovzduší dnes patří k nejvážnějším ekologickým problémům – ročně kvůli němu předčasně zemře čtyři a půl milionu lidí. Podle mezinárodní studie ekologických organizací, jejíž českou verzi nedávno novinářům představili zástupci organizace Greenpeace, jsou dva z pěti největších znečišťovatelů ovzduší nad Evropou čeští – neblahé druhé místo patří Energetickému průmyslovému holdingu Daniela Křetínského a čtvrté polostátnímu ČEZu. Vyhráno tedy rozhodně není!

Vánoční trhy jako v Popelce. Které dámě padne zlatý střevíček?

Před 52 minutami
V Londýně byla tehdy hluboká noc a spánek britského premiéra Churchilla jistě nebyl klidný. Invaze...
Před 6 minutami
Vášnivá diskuse se v Jazzové sekci při další z řady Valdštejnských besed, organizovaných spolkem Šance...
Před 38 minutami
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Před 38 minutami
Jeho jméno, Jan Blažej Santini Aichel, pro nás neznamená jenom naprosto unikátní architekturu, ale také...
Před 2 hodinami
Největší vánoční výzvou je poctivá domácí vánočka a chutné křehké cukroví. Příjemně máslová vůně linoucí...
Včera, 21:40
Hidžáb se smí ve škole nosit. S takovým verdiktem přišel Nejvyšší soud, kam se odvolala...
Včera, 18:30
Slavnou obsáhlou příručku o čarodějnicích, nutnosti boje proti nim a způsobech, jak tento boj svádět...
Včera, 17:00
Nezbedný bakalář a skupinka rozjívených žáčků, od těch nejmenších, až po ty na prahu dospělosti....
Včera, 15:00
Je autorem ilustrací k pohádkám - pod zřejmým vlivem svého učitele Hanuše Schwaigera. Dnešní doba...
Včera, 12:30
Sám sebe považoval za Spasitele, čili Mesiáše, příznivci jeho učení zakládali komunity jevící znaky sektářství....
Včera, 11:00
Koráli i medúzy patří do skupiny žahavců. Na rozdíl od přisedle žijících korálů se však...
Reklama