Doba s sebou nese neuvěřitelnou hojnost a dostupnost všeho, včetně přípravků ovlivňujících naše zdraví.
Ať už stojíte před plnými regály lékáren, prodejen se zdravou výživou nebo brouzdáte po internetu, nacházíte nepřeberné množství preparátů slibujících velmi lákavé zdravotní výsledky. Kdo se ale má vyznat v tom, které jsou skutečně účinné?
Při nákupu zdraví prospěšných přípravků mějte na paměti jednu důležitou věc – léčivé přípravky mají garantovanou účinnost a obsah účinných látek v nich obsažených odpovídá množství uvedenému na obalu. Léčiva mají na svém obalu registrační číslo. Doplňky stravy oproti tomu musí prokázat jen zdravotní nezávadnost, jsou posuzovány jako potraviny a jejich zdravotní účinky a skutečný obsah deklarovaných látek nejsou kontrolovány a ověřeny. Může se tak stát, že obsah účinné látky se může v jednotlivých šaržích velmi lišit. Na obalu musí mít uvedeno „doplněk stravy“.
Léčivé přípravky
Jsou to „látky mající léčebné nebo preventivní vlastnosti v případě onemocnění lidí nebo zvířat“. Věnuje se jim zákon č.378/2007 Sb. – Zákon o léčivech. Léčivý přípravek musí být registrován, jinak není možné ho uvést na trh. Posuzování a schvalování léčivých přípravků je v kompetenci SÚKL – Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Účinnost léčivého přípravku je nutno doložit klinickými studiemi, jejichž provádění musí splnit přísná kritéria. Bezpečnost léčivých přípravků je pravidelně sledována po celou dobu, co jsou na trhu.
Doplňky stravy
Jsou vlastně zvláštní kategorií potravin. Definuje je zákon o potravinách a tabákových výrobcích jako „potravinu, jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu a která je koncentrovaným zdrojem vitamínů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, obsažených v potravě samostatně nebo v kombinaci, určená k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích“.
Doplňky stravy nemohou deklarovat prevenci či vyléčení nemocí, ale často se s tím v zaobalené podobě přesto setkáváme. V reálu to často vypadá tak, že se výrobci doplňků stravy snaží napodobit registrované léčivo, a dokonce se často odkazují na klinické studie skutečných léčiv, aby prokázali účinnost svých výrobků.
Bez záruky
Nicméně to, že ve studiích byla prokázána účinnost určité látky, neznamená, že bude doplněk stravy účinný – však není žádná garance, jaké množství této látky v doplňku je. A bohužel praxe ukazuje, že se skutečným obsahem doplňků je potíž. Opakovaně bylo prokázáno, že často obsahují dávky několikanásobně převyšující bezpečnou hranici, nebo naopak neobsahují téměř nic v porovnání s deklarovaným množství, nebo jsou kontaminovány dalšími škodlivými substancemi.
Doplňky stravy prostě nepodléhají kontrole jako léčiva, čili je to trochu risk. Když už se rozhodnete investovat do nějakého doplňku stravy, ověřte si jeho kvalitu. I jejich výrobci si totiž mohou udělat atesty kvality a ty pravidelně obnovovat.
Poselstvím tohoto sdělení tedy budiž: spíše prověřovat, než důvěřovat, obzvlášť, jde-li o zdraví!
Zdroj: autorský text