Letní část zrušila pandemie, podzimní výstava Flory Olomouc bude

23.9.2022
Simona Knotková

Bezmála 40 tun zeleniny a ovoce z tuzemských polí a sadů bude letos zdobit hlavní expozici podzimní výstavy Flora Olomouc – Hortikomplex, kterou příští týden od čtvrtka do neděle ožije areál Výstaviště Flora. Návštěvníci s výpěstky ovocnářů a zelinářů budou moci v předsálí hlavního pavilonu A koupit. Novinářům to řekla ředitelka Výstaviště Flora Eva Fuglíčková. Součástí podzimní výstavy budou tradičně zahradnické trhy, festival gastronomie a nápojů Olima i mezinárodní včelařská výstava Hanácká včela.

Podzimní Flora připomene letošní 200. výročí narození Gregora Mendela, který objevil základní principy dědičnosti. Hlavní expozice v pavilonu A ponese název Plody otce genetiky. Jejími autory jsou floristé Pavlína Švecová a Zdeněk Kupilík. Hlavní pavilon A díky nim připomene Mendelovo působiště – augustiniánský klášter v Brně, jemuž vévodí bazilika Nanebevzetí Panny Marie postavená ve stylu slezské gotiky.

„Hlavní expozici, kterou financuje město Olomouc, budou coby připomínka Mendelovy vědecké práce doplňovat vědecko-výzkumné laboratoře. Interaktivní a hravou formou se zde představí významná vědecká pracoviště, která se věnují genetice a šlechtění, zemědělskému výzkumu a péči o genetické zdroje nejrůznějších kulturních plodin,“ uvedla Fuglíčková.

Na galerii pavilonu A pak bude připravena prezentace členů sdružení pěstitelů a zpracovatelů léčivých, aromatických a kořeninových rostlin PELERO CZ. Souběžný festival gastronomie a nápojů Olima 2022 zahrnuje soutěž kuchařů a cukrářů Gastro Olomouc Olima Cup, soutěžní klání o nejlepší marmeládu Flora džem, mezinárodní Grand Prix ovocných destilátů Flora košt či soutěž Flora mošt. Podzimních zahradnických trhů se letos zúčastní 150 prodejců s nabídkou výpěstků, nářadí pro kutily či zahradnických a domácích potřeb.

V souvislosti s podzimní výstavou Flora Olomouc uspořádá výstaviště ve spolupráci s předními českými floristy od 29. září do 14. října také akci Rozkvetlé památky. Květinami bude vyzdobena trojice olomouckých chrámů. Letos se floristé zaměří na Husův sbor, kostel sv. Cyrila a Metoděje v městské části Hejčín a chrám Zvěstování Páně na Dolním náměstí.

Podzimní etapu výstavy ovoce a zeleniny Flora Olomouc-Hortikomplex loni navštívilo asi 20 tisíc lidí, což byl v meziročním srovnání více než dvojnásobný počet. Návštěvnost podzimní Flory v roce 2020 totiž výrazně poznamenala sílící pandemie koronaviru a na výstavu se tehdy přišlo podívat jen 9000 lidí. Počet návštěvníků loňské podzimní Flory byl srovnatelný s dobou před pandemií.

Letos Výstaviště Flora zrušilo letní část květinové a zahradnické výstavy Flora, která byla původně plánována na závěr srpna. „Načasování rozhodnutí o zrušení letní etapy urychlila pandemie koronaviru a také výrazné zdražování vyvolané strmým růstem inflace a posléze i válečným konfliktem na Ukrajině,“ uvedl mluvčí Výstaviště Flora Michal Poláček.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte