• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Letošní Ptačí hodinka byla rekordní. Přibylo kosů a pěnkav

  3.2.2024
  Fefík

  Přes 35 tisíc lidí se 5. až 7. ledna zapojilo do zimního sčítání ptáků během akce Ptačí hodinka České společnosti ornitologické (ČSO). Pozorovali zatím nejvíce ptáků ze všech šesti uplynulých ročníků tohoto projektu.

  Díky němu ČSO získá důležité údaje o ptácích, kteří v České republice zimují. Prvenství obhájila sýkora koňadra, kterou zaznamenalo přes 88 % sčitatelů. Šestého ročníku sčítání ptáků na krmítkách se zúčastnilo 35 274 lidí z celé republiky, kteří odeslali 24 444 hodinových sčítání, během kterých pozorovali 792 587 ptáků.

  To z ročníku 2024 činí prozatím nejúspěšnější Ptačí hodinku, co se týká počtu dobrovolníků, sčítání i ptáků „Mezi sčitateli najdeme 4 tisíce rodin, přes 250 školních kolektivů a přírodovědných kroužků a také několik sčitatelů v úctyhodném věku nad 90 let. Více než 60 % účastníků se letos neúčastnilo poprvé, ale sčítali již při některém z předchozích ročníků. Je potěšující vědět, že Ptačí hodinka se pro mnohé stává příjemnou lednovou tradicí a zahajují tak nový rok ve spojení s přírodou. Taková data jsou pro nás navíc velmi cenná, jelikož ukazují, jak se zimní početnost ptáků mění v konkrétním místě,“ uvedla Eliška Konopáčová, koordinátorka Ptačí hodinky z ČSO.

  Kompletní výsledky jsou nově k dispozici na webu ptacihodinka.cz.

  Beton nahradí tůně a proudné úseky. Ryby z Vltavy budou mít nové trdliště

   

  Jak už jsme prozradili, v České republice byla nejvíc pozorována sýkora koňadra (v 142 179 případech), vrabec polní (117 353), vrabec polní (101 354), Dál se umístila sýkora modřinka, kos černý, hrdlička zahradní, stehlík obecný, zvonek zelený, pěnkava obecná, brhlík lesní.

  Od minulých pozorování přibylo kosů a pěnkav.

  V Praze 2706 účastníků pozorovalo 44 838 ptáků. Nejčastěji byla zaznamenána sýkora koňadra (8782), holub domácí (5495), vrabec polní (3258), následují sýkora modřinka, straka obecná, hrdlička zahradní, vrabec domácí, kos černý, havran polní, stehlík obecný.

  Zdroj: Pavel Šubrt, SM Mladá Boleslav  Nepřehlédněte