• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Liberecká korupční kauza pokračuje: 2 lidé možná půjdou do vazby

  11.4.2024
  Doris Drienová

  Státní zastupitelství chce vazebně stíhat dva ze sedmi obviněných v korupční kauze spojené s radnicí v Liberci. Soud se tím bude zabývat ve čtvrtek, zřejmě odpoledne.

  Vyplývá to z vyjádření náměstkyně ústecké krajské státní zástupkyně Kateřiny Doušové. Podle jiného zdroje bude liberecký soud posuzovat návrh na vzetí do vazby vedoucího odboru správy veřejného majetku libereckého magistrátu a druhý je podán na spolumajitele jedné liberecké firmy. Obviněný náměstek primátora Petr Židek (ODS) byl propuštěn na svobodu, jeho telefon je ale stále nedostupný.

  Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v úterý zasahovali ve dvou budovách liberecké radnice a v soukromém S toweru, následně kriminalisté obvinili z korupčního jednání sedm lidí. Z toho šest obvinili v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek na opravy komunikací zejména v Liberci a jednoho kvůli podezření z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. „Ze sedmi zadržených a obviněných bylo pět propuštěno a u dvou, ve věci dozorované Okresním státním zastupitelstvím v Liberci, byly soudu podány návrhy na vzetí do vazby,“ uvedla Doušová.

  Kriminalisté mají případ rozdělený na tři části. Okresní zastupitelství se zabývá zadáváním veřejných zakázek na opravy komunikací a další dvě kauzy dozoruje liberecká pobočka krajského státního zastupitelství. Doušová už dříve uvedla, že jde o trestnou činnost korupčního charakteru související se zneužitím veřejné funkce k získání prospěchu či informační výhody pro jiné subjekty v souvislosti s majetkovými operacemi liberecké radnice. K třetí kauze podle ní zatím nelze nic sdělit, důkazy se teprve vyhodnocují.

  Podle Doušové se do budoucna nedá vyloučit, že trestní stíhání bude rozšířeno o další osoby. Zároveň potvrdila informace některých médií, že aktuálně jde o jednu osobu, které hodlají policisté předat usnesení o zahájení trestního stíhání. „Předpokládáme, že bude doručeno v nejbližších dnech,“ dodala.

  Podle některých médií, například Seznam Zprávy či Náš Liberec, by tím, komu se nepodařilo zatím doručit usnesení o zahájení trestního stíhání, měl být předseda představenstva liberecké stavební firmy Syner Group a prezident hokejového klubu Bílí Tygři Liberec Petr Syrovátko. V prohlášení, které ve čtvrtek firma zaslala ČTK, odmítla spekulace ohledně toho, že se Syrovátko skrývá.

  „Od úterního šetření jsou Policii ČR jak společnost SYNER Group, tak i fyzická osoba Petr Syrovátko plně nápomocni a poskytujeme požadovanou součinnost. Petr Syrovátko je na zahraniční cestě a po celou dobu je s příslušnými orgány vyšetřování v kontaktu. V co nejkratším termínu se vrátí do ČR, aby byl nápomocen vyšetřování celé záležitosti, o jeho návratu je Policie ČR průběžně informována,“ uvedla firma v dnešním prohlášení.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte