Lidé a město se složili nemocnici pod Petřínem na kyslíkovou stanici

27.3.2021
Redakce

Odhad nákladů na modernizaci stanice jsou čtyři miliony korun, peníze navíc půjdou na nákup vybavení pro péči o pacienty s covidem-19. Nemocnici na Malé Straně provozuje Kongregace Milosrdných sester svatého Karla Boromejského. S ohledem na umístění v centru Prahy s horší možností zásobování si zařízení vyrábí kyslík ve vlastní stanici, ta však nyní v důsledku vyšší spotřeby dané péčí o pacienty s covidem-19 nedostačuje, protože se spotřeba zvýšila téměř čtyřikrát.

Manažerka fundraisingu nemocnice Dagmar Kuncová uvedla, že nemocnici nyní vypomáhá firma Linde, která jí dvakrát týdně dodává bomby s kyslíkem. Vylepšení má podle Kuncové stát asi 3,4 milionu korun, zbytek ze čtyřmilionových nákladů má jít na stavební úpravy. Rekonstrukce by měla být hotová do tří měsíců.

Praha letos plánuje 43 významných dopravních omezení. Co vše řidiče čeká?

Peníze zbylé po modernizaci kyslíkové stanice nemocnice využije k nákupu plicních ventilátorů, infuzních pump nebo injekčních dávkovačů pro pracoviště urgentní medicíny, která se starají o pacienty s covidem-19. Podle Kuncové o tom nemocnice nyní jedná s individuálními dárci. „Všichni oslovení s tím souhlasí,“ řekla. Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského, dříve Nemocnice pod Petřínem, má kapacitu 190 lůžek včetně lůžek následné péče a jedná se o jedinou církevní nemocnici s akutní péčí v republice. Počet ambulantních ošetření činí podle stránek zařízení ročně asi 50 tisíc, hospitalizací je necelých deset tisíc. Kongregace budovu pod Petřínem koupila v roce 1842, v roce 1854 začala po přestavbě sloužit jako nemocnice pro ženy. V roce 1952 byla nemocnice komunistickým režimem znárodněna a stala se Fakultní nemocnicí Pod Petřínem, řádové sestry byly odsunuty převážně do pohraničí. V říjnu 1993 získal řád nemocnici zpět.Nepřehlédněte