16℃
Dnes je 24. červenec , svátek má Kristýna

Lidé bez domova i s domovem přespali před Úřadem vlády a upozornili na chybějící zákon o sociálním bydlení

Zima se blíží. Kampaň s takovým podtitulem odstartovala před Úřadem vlády ČR v noci z úterý 18. na středu 19. června, kdy se tam uskutečnila demonstrace za přijetí zákona o sociálním bydlení. Přenocovali tam demonstrantky a demonstranti, aby vládě připomněli její slib.

Reklama

Ač v těchto dnech vládnou vedra, čas je neúprosný, přehoupnou se prázdniny, podzim a bude zima. A kdo zná legislativní proces, ví, že se vleče jako šnek. Proto lidé z Akční skupiny lidí bez domova (ASLIDO) a žižkovského sociálního podniku Bistro Střecha uspořádali demonstraci už nyní. Další akce budou následovat.

Četli ze svých děl pro Kuchařky bez domova, které mají jídelnu v Košířích

„Současná vláda, stejně jako ta minulá, má zákon o sociálním bydlení ve svém programovém prohlášení a měla by si uvědomit, že každý den, o který přijetí tohoto zákona odkládají, znamená pro asi 200 000 našich spoluobčanek a spoluobčanů další noc bez domova. Chceme jen, aby dostáli svému slibu,“ uvedli organizátoři v prohlášení. Na 200 tisíc lidí totiž žije na ubytovnách, v azylových domech, na ulici nebo v jiné formě bytové nouze.

Ve Finsku to funguje. Proč ne u nás?

Na demonstraci bylo možné podepsat petici za přijetí zákona. Petenti žádají vládní i další strany, aby dostály předvolebních slibů, programového prohlášení a schválené Koncepce sociálního bydlení z roku 2015, a co nejdříve přijaly zákon o sociálním bydlení v podobě, která vychází ze zmíněné koncepce a není v zásadním rozporu s tezemi dobrého zákona o sociálním bydlení formulovanými Platformou pro sociální bydlení ve spolupráci s Akční skupinou s lidmi bez domova.

Noclehárny pro lidi bez domova. Kde všude v Praze mohou přespat?

Akci moderoval Julius Kala z ASLIDO, který kritizoval premiéra Andreje Babiše, jenž podle jeho slov „smetl zákon ze stolu“. „Ve Finsku je zaveden, lidi tam platí nízké nájmy, není tam byznys s chudobou,“ řekl Kala. Ředitel Platformy pro sociální bydlení Vít Lesák uvedl, že vláda místo schválení zákona vyčlenila jednu až dvě miliardy na rekonstrukci sociálních bytů. To podle něj bude tak sedm sociálních bytů na jedno větší město, což problém neřeší.

Rekonstrukce nestačí, je třeba zákon

„Nemůže to vykompenzovat absenci zákona o sociálním bydlení,“ řekl. Vláda chce zvážit, jak budou rekonstrukce fungovat, a podle toho se rozhodnout, zda návrh o sociálním či dostupném bydlení předloží. To však může být podle Klusáka za dlouho, řešení je třeba co nejdřív. Navíc podobný systém jede podle něj už řadu let a příliš nepomáhá. Analytik Platformy pro sociální bydlení Jan Snopek uvedl, že podle šetření platformy a společnosti Lumos se v závažné bytové nouzi nachází 54 tisíc domácností, což je asi 84 tisíc lidí, z toho asi 20,5 tisíce dětí.

FOTO: Demonstrace za sociální bydlení

Demonstrace za sociální bydlení - demo za socialni bydleni – foto AC2Demonstrace za sociální bydlení - demo za socialni bydleni – foto ACDemonstrace za sociální bydlení - demo za socialni bydleni – foto AC3

Problémy s bydlením má podle jeho slov mnohem víc lidí, tihle jsou ale v akutní situaci. Na demonstraci promluvili lidé, kteří jsou nebo byli na ulici, vědí tedy nejlíp, jaké to je a jaké to je nemít domov. Zuzana Kříčková z ASLIDO uvedla, že teprve když má člověk kde bydlet, může řešit další věci. „O bydlení lze přijít z různých důvodů,“ dodala. V rámci akce bylo k dispozici veganské jídlo a pití. Kdo si to mohou dovolit, věnoval za polévku nebo chleba s pomazánkou a zeleninou dobrovolný finanční příspěvek. Ostatní měli jídlo, připravené lidmi bez domova, zdarma.

Včera, 17:30
V protektorátu Čechy a Morava nebylo nenáviděnějšího nacisty než Karla Hermanna Franka. To on stál...
Včera, 17:09
Pražský magistrát stále hledá místo pro umístění Slovanské epopeje. V současné době prověřuje prostory, které...
Včera, 16:00
Pamatujete si ještě na Moniku Lewinskou? Jako stážistka byla po vůli americkému prezidentovi Billu Clintonovi...
Včera, 14:00
Zákolany u Kladna jsou u starší generace neodmyslitelně spjaty s dělnickým hnutím. Ladislav Zápotocký –...
Včera, 11:30
Což je záliba pro kapitána dopravního letadla trochu neobvyklá. Robert „Bob“ Pearson ovšem miluje létání...
Včera, 11:03
Kouzelné Jižní Čechy patří k nejvyhledávanějším oblastem České republiky. Tato dvě místa nedaleko Českých Budějovic...
Včera, 10:24
Ringhofferovi byla pražská německá rodina podnikatelů a průmyslníků. Zprvu vyráběli pivovarské a cukrovarnické zařízení, později...
Včera, 10:00
Na zahrádce všechno kvete a bují. Za pár týdnů budeme sklízet například první rajčata. Aktuálně...
Včera, 08:30
Obliba velkých i malých pivovarů je stálá a tak není divu, že sou často cílem...
Včera, 08:00
Známý americký spisovatel a humorista Mark Twain prohlásil: „Kdyby bylo možno zkřížit člověka s kočkou,...
Reklama