Lidé jí v kancelářích i šatnách. Firmám se nelíbí zákaz stravování v jídelnách

2.3.2021
Redakce

„Stav, kdy si zaměstnanci kamsi odnesou jídlo, je samozřejmě nesmyslný,“ řekl Roman Bence, předseda jedné z odborových organizací KOVO v jihlavské firmě Bosch Diesel. Podnik zaměstnává skoro 4 tisíce lidí. Bence uvedl, že už o záležitosti mluvil i s předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefem Středulou. Poslal mu fotku závodní jídelny. „Aby si ti, co o tom rozhodují, udělali představu, jak ty firmy pracovaly a kolik investovaly, aby jídelny byly bezpečné,“ řekl.

V jídelně firmy Bosch podle odboráře dělí stoly plexisklo, u stolu pro čtyři mohou jíst jen dva lidé, sedí křížem proti sobě. „Po každém strávníku se umývá stůl,“ uvedl Bence.

Podle nového vládního opatření bude v provozovnách zaměstnaneckého stravování zakázáno jídlo konzumovat, sloužit budou moci jen pro prodej nebo podání pokrmů. Zaměstnanci si budou moci jídlo do práce donášet, nebudou ale jíst v jídelnách, aby se tam nesdružovali, uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v pondělí večer.

Vláda rozhodla. Stoprocentní nemocenská a povinné testování ve firmách

„Určitě toto opatření pro nás není šťastné řešení, takže se ho snažíme rozporovat,“ řekla Eva Rosecká, předsedkyně podnikových odborů Žďasu ve Žďáru nad Sázavou. Ve strojírenské a metalurgické výrobě pracuje okolo 1 600 lidí. Firma by podle Rosecké měla lidem zajistit teplé jídlo. Podotkla, že v podnikové jídelně jsou mezi stoly přepážky a jíst tam může najednou jen omezený počet lidí.

Dopady vládního opatření přidalo starosti i Agropodniku Košetice na Pelhřimovsku s 90 zaměstnanci. „To nás zaskočilo hodně,“ řekl předseda představenstva Zdeněk Duffek. V podniku se zemědělskou výrobou se pracuje ve více provozech, na obědě se sejde nejvýš 15 lidí. Provoz jídelny se dá organizovat. „Když zaměstnancům řekneme, že si mají jídlo odnést, tak se třeba sejdou na šatně, to považuji za kontraproduktivní,“ uvedl.

Dopravní firma ICOM transport sídlící v Jihlavě dnes uvedla, že jí nezbylo nic jiného než závodní stravování zrušit, protože kanceláře nejsou na stravování přizpůsobené. „Zaměstnanci si zaplatili oběd a nemohou si ho sníst. Nedostali jsme ani den, abychom se na takové opatření připravili,“ uvedla předsedkyně představenstva Kateřina Kratochvílová v tiskové zprávě.

adp/ČTKNepřehlédněte