Lidé na Vinohradech se bouří proti kácení stromů Na Smetance

18.6.2019
Martin Solar

„Je samozřejmé, že jsme zvažovali slučitelnost stromů se vznikajícím sportovištěm, ale nadřadili jsme bezpečnost dětí a kvalitu stavby. Obzvláště, když se poblíž nacházejí rozsáhlé Riegrovy sady s dětským hřištěm U Draka, které Praha 2 rekonstruovala,“ uvedl Grundler. Radnice podle něj za poslední čtyři roky vysadila přes 550 nových stromů do parků i ulic. „K adekvátní náhradní výsadbě samozřejmě dochází i v rámci stavby sportoviště,“ dodal.
Stavební firma přijela na místo kácet minulý týden. Místní obyvatelé zavolali policisty, kteří zjistili, že firma má příliš malý zábor veřejného prostranství pro kácení vzrostlého stromu, a práce zastavili. Následně lidé začali sepisovat petici. V ní chtějí zastavit kácení zdravých stromů. „Projekt rekonstrukce sportoviště je možné upravit tak, aby byly stromy zachovány. Variantní návrhy zpracované architekty existují,“ píší petenti.
Situaci okomentovali také někteří politici. „Všichni sází stromy, všichni řeší klima. Jen Praha 2 kácí všechny stromy, když staví hřiště,“ napsal na svém facebookovém profilu opoziční zastupitel Prahy 2 Michal Uhl (Zelení).
Radnice Prahy 2 se do sporu s obyvateli kvůli zahradě dostala opětovně. Komunitní zahrada založená v roce 2013 na pozemku fungovala zhruba tři roky. Na jejím chodu se podílely asi tři stovky lidí a za pronájem pozemku platili 24.000 korun ročně. Proti vypovězení z pozemku v roce 2016 lidé sepisovali petici. Od ukončení provozu zahrady byl pozemek nevyužitý.
Na pozemku o rozloze 2419 metrů čtverečních chce městská část vybudovat multifunkční sportovní hřiště pro míčové hry. Hřiště bude sloužit jako sportovní zázemí při hodinách tělesné výchovy i mimoškolních aktivitách žáků základní školy Na Smetance. Postupně jej začnou využívat i děti z ostatních základních a mateřských škol v Praze 2. Na hřiště bude mít dovolen vstup i veřejnost, zejména o víkendech a ve večerních hodinách.
Zdroj: čtk

Dopravní podnik hloubí na Barrandově jámu pro údržbu podvozků tramvajíNepřehlédněte