Lidé nevědí, jak jsou na tom jejich plíce. Kašlou i na astma nebo CHOPN

15.7.2019
Zaz

Přibližně 300 000 lidí s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) a 200 000 lidí s astmatem o své nemoci neví nebo její příznaky ignoruje. Ačkoli včasné stanovení diagnózy, zahájení léčby a změna životních návyků jsou přitom pro oddálení fatálních následků plicních chorob klíčové.

Proto i letos, jako už tradičně, ve vybraných lékárnách vyšetřovali plíce. Z toho vyplynulo, že lidé příznakům, jako je dušnost a kašel, často nepřikládají velký význam.

Centrum trvalého zdraví Cordeus – kompletní péče o tělo i psychickou pohodu

„Pro pacienty s CHOPN je kromě kašle a dušnosti typický věk nad 40 let a kuřáctví. Lidé však často příznaky nemoci ignorují. Přisuzují je právě věku a dlouhodobému kouření a k lékaři nejdou,“ vysvětluje MUDr. Pavel Hrouda, pneumolog z Nemocnice Na Homolce, a pokračuje: „V dnešní době však nejsou výjimkou ani pacienti nekuřáci, kteří trpí dlouhodobě ,podléčeným‘ astmatem. Vzhledem ke svému zpravidla mladšímu věku a celkově dobré kondici jsou na svou chorobu adaptováni a o výrazném omezení plicních funkcí a své diagnóze neví. Často svoji chorobu přecházejí jako opakované bronchitidy s vleklým kašlem.“ Podle MUDr. Hroudy je záchyt takových pacientů důležitý, protože dlouhodobě neléčené nebo nedostatečně léčené astma má na postižení dýchacích cest obdobný efekt jako dlouhodobé kuřáctví.

Kokosový cukr, agávový sirup nebo melasa. Které cukry škodí zdraví nejvíc?

Astma má v Česku asi 900 000 lidí, dalších 200 000 podle odporníků netuší, že má astma. Dvě třetiny nemocných jsou ženy. S CHOPN se v tuzemsku léčí asi 300 000 pacientů, přibližně stejný počet lidí o své nemoci neví. Na následky této choroby u nás ročně zemře asi 3500 lidí.

Preventivně zkontrolovat plíce by si měli nechat lidé starší 40 let, lidé s dlouhodobým kašlem, kuřáci, každý kdo se zadýchává nebo pracuje v rizikovém prostředí, nebo žijí ve velkých městech. Kontroly provádějí také vybrané lékárny www.plicnivek.cz.

 Nepřehlédněte