• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Malé děti se vrátily do škol. Doma zůstalo jen minimum prvňáčků a druháků

  18.11.2020
  Redakce

  Ředitelé základních škol (ZŠ) v Praze až na výjimky nezaznamenali žádosti rodičů prvňáků a druháků, aby děti mohly zůstat dál doma.

  Většina nejmladších žáků se tak po měsíční pauze kvůli opatřením proti covidu-19 vrátila zpět do lavic. Zájem o prezenční konzultace, kterých mohou ode dneška využít vyšší ročníky, ale zatím moc není. Postup pro případ výskytu nákazy podle nich školy znají, zkušenost s tím ředitelé udělali už v září či říjnu.

  Základní školy přešly kvůli epidemii koronaviru 14. října na distanční vzdělávání. Dnes se znovu otevřely zatím pro první a druhé třídy. Děti v nich musí nosit roušky i ve výuce. Platí zákaz zpěvu a tělocviku a mělo by se často větrat. Třídy se nedělí do menších skupin jako na jaře, ale žáci z různých tříd by se neměli potkávat. Na rozdíl od jara je také docházka povinná. Podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) se nicméně rodiče, kteří se bojí nákazy, mohli domluvit s řediteli škol na individuálním vzdělávání svých dětí doma.

  Opravdu je dálková výuka nouzovým řešením? Jak to vidí studenti

  Například podle ředitele ZŠ Vratislavova v Praze 2 Jiřího Trundy ale o takovou dohodu nikdo zájem neprojevil. „Přišli normálně všichni,“ řekl. Podobně se vyjádřila ředitelka ZŠ U Školské zahrady v Praze 8 Věra Staňková a ředitelka ZŠ Hanspaulka v Praze 6 Marie Pojerová. V ZŠ Bítovská v Praze 4 podle ředitelky Markéty Benešové zůstaly doma po dohodě s rodiči dvě děti. „Uvidíme, co bude tento týden, necháváme to otevřené, jsme s nimi ve spojení a zatím paní učitelky dávají práci na doma,“ řekla Benešová.

  Návratu do škol se rodiče prvňáků a druháků zvlášť nebránili ani v ZŠ Novoborská v Praze 9, kde ale ředitelka Tereza Štauberová už zaznamenala předběžný odpor u rodičů dětí z vyšších tříd, které zatím zůstávají doma. Jedná se podle ní o jednotlivce, v jejichž rodinách žijí lidé, pro které by mohla být nákaza riziková. Řešení těchto případů podle ředitelky zatím není jasné. Záležet bude na tom, kdy se školy pro další třídy otevřou. Podle ředitelky by pomohlo, kdyby ministerstvo školám poskytlo návod, jak postupovat, když rodiče z obav před nákazou odmítnou dítě do školy poslat.

  O konzultace ve vyšších ročnících, kde zatím funguje výuka z domova, je podle ředitelů zatím jen chabý zájem. „Spíš to vypadá, že budeme iniciovat konzultace my,“ řekl Trunda. „Máme vytipované žáky, které pravděpodobně zvát budeme z toho důvodu, že distanční výuka u nich není úplně efektivní,“ doplnila Staňková. Podle obou ale bude záležet také na tom, jak rychle se školy otevřou pro další ročníky.

  Jak postupovat v případě výskytu nákazy ve škole oslovení ředitelé věděli, zkušenost s tím udělali už před přechodem na online výuku. Pomůckou pro ně dál bude i návod hlavní hygieničky pro postup hygienických stanic při nařizování karantény ve školách, který byl k dispozici již v září. Podle ředitelů jsou informace v něm dostatečné. „Neumím si představit, v čem by měl být návod ještě podrobnější. Manuál stejně musí poskytovat prostor pro zohlednění konkrétních podmínek a specifik každé dané školy,“ uzavřel Trunda.

  ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte