Malí Homolkovi dospěli a hrají divadlo. Poznáte dnes, který je Máťa a který Páťa?

15.6.2018
Fefík
Další fotky

Násilná smrt Luďánka respektive herce Františka Husáka nebyla nikdy řádně objasněna (1936 v Praze – 1991 tamtéž), srdce dědy respektive nejvytíženějšího českého neherce Josefa Šebánka (1915 v Podskalí u Písku – 1977 v Praze) nevydrželo jeho životosprávu a nepřečkalo fatální infarkt, konci babi Marie Mottlové (1918 v Boru u Tachova – 1985 v Praze) pomohl alkohol a Helena Růžičková (1936 v Praze – 2004 v Plzni) podlehla po několikaletém boji rakovině.
Nežije už ani režisér Jaroslav Papoušek (1929 ve Velkém Bočkově na Podkarpatské Rusi – 1995 v Čimeliích), Formanův dvorní scénárista a sochař – mimochodem žák národních umělců Jana Laudy a Karla Pokorného.

Dvojčata slavných rodičů

Matěj a Petr Formanovi se narodili zpěvačce a herečce Věře Křesadlové (*1944 v Praze) a režiséru Miloši Formanovi (1932 v Čáslavi – 2018 v USA) 23. srpna 1964 v Praze. Matěj je o pět minut starší.

David Prachař: Živit se divadlem je dneska trošku problém

V roce 1984 spolu s bratrem loutkohercem Petrem a Milanem Formanem (se kterým nejsou v příbuzenském vztahu) začali pravidelně vystupovat jako divadelní spolek „Forman a Herodes“; dodnes vzpomínané jsou tzv. „Divadelní poutě“, které byly pořádány na Střeleckém ostrově v letech 1985–1989.

Jako „Divadlo bratří Formanů“ (založené r. 1991) nastudovali, mimo jiné, představení „Barokní opera“ – inspirované českou lidovou zpěvohrou z 18. století „O komínku hravě zedníky vystavěném“ – a to v Divadle v Řeznické (premiéra v červnu 1992).
V roce 1994 uvedli další z lidových komedií „Sedlák, čert a bába“; o dva roky později, spolu s rodinou Váňovou, v čele s Evou Holubovou, uvedli v Divadle U hasičů „Prodanou nevěstu“.
Do let 1996-97 se datují počátky spolupráce Divadla bratří Formanů se slavným francouzským divadlem: Voliérou Dromesco, vznikl mezinárodní projekt „Bouda“ (La Baraque).
Ještě před rokem 2000 se bratři Formanové, spolu s kolektivem „mořských nomádů“ pustili do přestavby skutečné nákladní lodi v loď divadelní, pokřtěnou na loď TAJEMSTVÍ. Souběžně s prací na lodi vzniklo představení „Nachové plachty“, inspirované novoromantickou novelou Alexandra Grina. O realizaci celého projektu podává svědectví stejnojmenný poetický dokument Miroslava Janka.

Muž na Měsíci nás opustil. Nechť mistr filmu odpočívá v pokoji, vzpomínaly na Formana slavné osobnosti

Významným počinem tohoto divadelního seskupení je realizace představení „Kráska a zvíře“, uváděné na scéně Národního divadla, za které Matěj získal Cenu Alfréda Radoka v kategorii scénografie.

Bratry Formany jsme mohli vidět v Marhoulově parodii na drsnou detektivní školu Mazaný Filip, ve Svěrákově Akumulátoru 1, Petr se podílel i na Tycově filmu Vojtěch, řečený Sirotek a Hřebejkových komediích U mě dobrý nebo Horem pádem.

Na smíchovskou náplavku míří divadlo, cirkus i hudba

Druhý ročník open air festivalu Arena 2018 divadla bratří Formanů se uskuteční ode dneška do 24. června na smíchovské náplavce u železničního mostu, v místech, kde v letech 1891 až 1938 dříve stávala oblíbená Arena Pavla Švandy ze Semčic.

Festival se k Vltavě vrací po své loňské úspěšné premiéře, kdy jeho vlajkovou lodí bylo nové představení z produkce bratří Formanů „Deadtown“. Režijní rukopis Matěje a Petra Formanových se však objevil v každém na festivalu realizovaném představení.
Letos bude festival desetidenní a nabídne i tvorbu mimo produkci Divadla bratří Formanů.

Praha bude mít náměstí Miloše Formana. Špičkový režisér přežívá v našich srdcích

Švýcarský provazochodec David Dimitri, který vystupoval i v nejznámějším cirkusovém uskupení Cirque du Soleil, představí v současnosti nejslavnější one-man show ve světě nového cirkusu, L´Homme Cirque.

V programu je i jedno z nejoriginálnějších představení na poli nového cirkusu: L´Absolu, unikátní metafyzický cirkus o vztahu člověka a přírody se odehrává v naprosto výjimečném prostoru pro diváky.
Boris Gibé na něm pracoval deset let, aby jej dovedl k naprosté dokonalosti. Představení mělo světovou premiéru teprve loni v říjnu, na festivalu Arena jej tak diváci uvidí jako jedni z prvních.

Historie a budoucnost pražské Invalidovny. Víte, který film tu natáčel Miloš Forman?

Zážitkem pro diváky bude také spolupráce festivalu s vyhlášenou cirkusovou školou FLIC z Turína, jejíchž 24 studentů v Praze připraví své absolventské představení pod dohledem světoznámého lektora nového cirkusu Roberta Magra, ušité doslova na míru prostoru divadelní lodi Tajemství. Soubory se v Praze objeví vůbec poprvé.

Radnice pětky je ráda, že přijdou lidi z celé Prahy

Podle zástupce starosty Prahy 5 Lukáše Herolda je jedním z cílů festivalu zatraktivnění oblasti smíchovského břehu Vltavy, a to i pro lidi z jiných částí metropole.
„Minulý rok navštívilo čerstvě založený festival během pěti dní více než šest tisíc lidí. Všechna představení byla ihned vyprodaná. Ten veliký zájem nám dodal nejen odhodlání pokračovat, ale i kuráž prodloužit letošní festival o dalších pět dní,“ informoval Petr Forman, ředitel festivalu. Pro všechny návštěvníky je připraven doprovodný program v podobě dílen, divadelních představení, koncertů na souši i na lodi a průběžných výstupů účinkujících v areálu festivalu.

Každý zde také nalezne dostatek příležitostí k relaxaci v originálním prostoru na břehu řeky s výhledem na Vyšehrad. Vstup do areálu je po celou dobu konání akce zdarma. Vstupenky na jednotlivá představení jsou v prodeji na portálu GoOut. Více informací včetně programu naleznete na www.festivalarena.cz a facebookovém profilu festivalu.

FOTO: Bratři Formanovi a jejich festival Arena

Bratři Formanovi a jejich festival Arena - 1 kdykdšBratři Formanovi a jejich festival Arena - 2 čsfdBratři Formanovi a jejich festival Arena - 4 i60Bratři Formanovi a jejich festival Arena - 5A festivalarenaBratři Formanovi a jejich festival Arena - 5B IMG_6909-kopie
Další fotky
Bratři Formanovi a jejich festival Arena - 5C IMG_7162Bratři Formanovi a jejich festival Arena - 5D IMG_7327Bratři Formanovi a jejich festival Arena - 5E IMG_7354Bratři Formanovi a jejich festival Arena - 5F IMG_8003


Nepřehlédněte