Masivní železné kusy se rozlétly po okolí. Když zabíjí lokomotiva

Známá scéna ze seriálu Sňatky z rozumu. Forman Nedobyl, z Rokycan, má od jisté doby bezesné noci. Chystá se výstavba železnice, mezi Plzní a Prahou a on zřejmě ztratí živnost. Jeho prostoduchý syn ho utěšuje argumentem, že kůň dojede všude a že té bajce s párou nevěří. Vždyť sotva zdvihne pokličku při vaření. Nemá to žádnou sílu. Byl to omyl.

Panu Nedobylovi to nyní vyvracet nebudeme. Pražské hradby stále stojí, krajánci a barabové zatím do země ještě ani nekopli. Je tedy čas vyvrátit omyl jiný. Jistě znáte epigram K. H. Borovského, ve kterém se vysmívá zaostalosti a zpátečnictví starého Rakouska. To možná platilo pro úroveň politickou, rozhodně ne však pro úroveň technologickou a vědeckou.

Rakousko Ferdinanda V. rozhodně nepatřilo mezi zaostalé země Evropy. Drželo krok. Šlechta možná stále žila ještě jednou nohou v minulosti, ale ani zde to neplatilo absolutně. Tím méně pro majitele továren. Průmyslová revoluce začala nabírat dech a všem bylo jasné, že bez železnice se konkurovat nedá.

Tip na výlet: Za parními lokomotivami do Lužné u Rakovníka

První železniční projekt o propojení jihu se severem země, z Vídně do Haliče vznikl v roce 1829. V roce 1836 vznikla akciová společnost, která se opírala o Rothschildovy peníze, no a první vlak dorazil z Vídně do Břeclavi o tři roky později. Sedm let po smrti Napoleona, tak jakápak zaostalost. Nebudeme nyní probírat celou historii jejího vzniku. Jeden kratičký údaj se špetkou zlomyslnosti si ale neodpustím.

7. července 1839 přijel první vlak do Brna, 1. září 1841 do Přerova, 17. října 1841 do Olomouce a 15. srpna 1842 do Lipníka nad Bečvou. Trochu jiné pracovní tempo, než na jaké jsme zvyklí dnes, co říkáte?

Otec mu dal výlet lokomotivou jako dárek, oba v ní zahynuli

Na této Severní dráze císaře Ferdinanda se také odehrálo první železniční neštěstí v monarchii. Žádné lidské dílo není dokonalé, a to platí i o železnici, což platí bohužel dodnes. Tehdy explodoval kotel parní lokomotivy Jason. Pravidelný, nákladní vlak, z Bohumína do Vídně, 27. 7. 1848, už nedorazil. K výbuchu došlo mezi stanicemi Hulín a Napajedla. Usmrtil strojvůdce, oba topiče a čističe. Masivní železné kusy se rozlétly po okolí, až do vzdálenosti 600 m od kolejí. Ze čtyřiceti vozů byla poškozena téměř polovina.

FOTO: Parní lokomotiva

Parní lokomotiva - Parní lokomotiva – rytinaParní lokomotiva - Ovládání praní lokomotivyParní lokomotiva - vlak zeleznice vybuch kotelParní lokomotiva - Severní nádraží ve VídniParní lokomotiva - Severní dráha císaře Ferdinanda

Vyšetřovací komise mnoho nezjistila a neví se to s jistotou dodnes, co bylo příčinou výbuchu. Nakonec konstatovali, že se zřejmě jednalo o chybu strojvůdce, který špatně nastavil stavoznak vody. Voda v kotli se vyvařila a lokomotiva ztratila tah. Na to reagoval strojvůdce tím, že vpustil do kotle další vodu. V rozžhaveném, prázdném kotli vzniklo obrovské množství pár a tento tlak kotel nevydržel.

Příčinou mohlo být i selhání bezpečnostního opatření. V kotli byl totiž u dna umístěn dutý šroub, zalitý olovem. Pokud by došlo k rozžhavení kotle, olovo by z dutiny vyteklo a voda by zalila topeniště. Při ohledávání trosek byl tento šroub však nalezen neporušený.

Dnes, 17:45
Nevím jak vy, ale já považuji podzim za nejkrásnější roční období. Hýří barvami a člověku...
Dnes, 15:35
Velké šelmy celosvětově ubývají, avšak severoameričtí kojoti jsou v tomto případě výjimkou. Jejich populace naopak...
Dnes, 13:25
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Dnes, 13:25
Připravovala se jednoduše, s bylinami a kořením a opékala se na ohni. Zvěřinové pochoutky se...
Dnes, 11:15
Nejčastější větou, která zaznívá v okamžiku, kdy se výzkumnice Blanka Nyklová ze Sociologického ústavu AV...
Dnes, 09:04
Dnes, v tento slavnostní den, který je však trochu upozaděn situací kolem koronavirové krize, si...
Včera, 17:01
Naši politici se mohou přetrhnout, aby inspirovali naše humoristy, a naši humoristé se snaží ze...
Včera, 15:40
Byl osmým v pořadí. Tři odsouzence ze stavu panského a čtyři ze stavu rytířského, již...
Včera, 13:40
Před 10 lety vznikli One Direction. U startu slavného teenagerského boybandu byla soutěž X-faktor. Hledala...
Včera, 13:10
Úřední šiml zase jednou řehtá, až to hezké není. Hygienici dostali úkolem kontrolovat papíry a...
Včera, 11:40
Město Lázně Kynžvart se nachází v Karlovarském kraji uprostřed známého lázeňského trojúhelníku měst Karlovy Vary,...
Reklama