Máte sklon k nezávaznému sexu? Ženy to dokážou vyčíst z vašeho obličeje

21.7.2021
Simona Knotková

Vědci z Macquarie University v Sydney dali dohromady 123 mladých lidí, jejichž úkolem bylo vyplnit dotazník o jejich postoji k sexuálnímu životu. Kromě dotazníku byli respondenti vyfoceni. Dalších 65 dobrovolníku mělo na základě fotografií následně tipovat, zda se jedná o jedince, kteří vyhledávají nezávazný sex.

10 překvapivých faktů o sexu. Tlumí bolest a udělá z vás chytřejšího člověka

Výzkum ukázal, že schopnost odhadovat sociosexualitu (postoj k sexu, který se odehrává mimo vztah) podle tváře ovládaly ve velké míře ženy. Muži oproti tomu nedokázali přesně určit, zda vyfotografovaná žena nemá problém s nezávazným pohlavním stykem.

Podobně dopadla i druhá číst experimentu, ve které byly vedle sebe postaveny fotografie dvou jedinců s odlišnou sociosexualitou. Úkolem účastníků výzkumu bylo hádat, kdo z dvojice má volnější sexuální život. (Viz foto na přiloženém tweetu – muž napravo je více otevřenější k nezávaznému sexu.)

„Výsledek nás překvapil. Tato schopnost by se hodila i mužům, kteří se pokouší zjistit, zda má žena zájem o krátkodobé nezávazné vztahy, nebo hledá spíš něco vážnějšího a dlouhodobějšího,“ sdělil hlavní autor studie Ian D. Stephen.

Badatelé si povšimli, že muži, kteří inklinovali ke krátkodobějším vztahům a nezávaznému sexu, měli podobné obličejové rysy. Jejich tváře byly protáhlejší, čela vyšší, měli větší oči a delší nosy. To by mohlo souviset s vyšší hladinou testosteronu, který jim dává mužnější podobu tváře a způsobuje, že jsou ve svém sexuálním životě aktivnější a méně vázanější.

Erotické retro: 10 historických zajímavostí o sexu, kterým nebudete moci věřit

Tato teorie by mohla i vysvětlovat, proč muži naopak nedokázali určit postoj žen k sexu. Testosteron se u nich totiž vyskytuje v mnohem menší míře.

Zdroj: Evolution and Human BehaviorNepřehlédněte