Osobnosti Mělnicka: všetatský právník, umělec i veterinář

Nový seriál o osobnostech Mělnicka, který vám přináší Náš REGION zahájíme v městysu Všetaty. Tato obec není jen typickou zemědělskou obcí, jejíž sláva se již před více jak sto lety šířila po celém Rakousko-Uhersku, ale též obcí, která dala život několika významným rodákům.

Soudce i odbojář

JUDr. Karel Klouda se narodil ve Všetatech, přesné datum však neznáme. Původně byl pracovníkem na dráze, ovšem externě vystudoval práva a později se stal dokonce soudcem v Mladé Boleslav. Bydliště si ale i přesto ponechal v rodných Všetatech, kde byl mimo jiné také fotbalistou, cvičencem, vzdělavatelem i náčelníkem Sokola. Po vypuknutí druhé světové války se stal jednou z ústředních postav sokolského odboje na Mělnicku.

V době Heydrichiády byl i s manželkou Marií zatčen a oba byli popraveni v Mauthausenu. Jejich děti byly následně umístěn y v táboře Na Jenerálce v Praze, později ve Svatobořicích u Kyjova na Moravě. Jejich nejstarší dcera Marie vystudovala, stejně jako její otec, práva a stala se prokurátorkou v Praze. Zemřela v roce 2003 ve věku 68 let.

Prosté a hluboké. Ve Všetatech byl otevřen Památník Jana Palacha

Umělec, který odešel předčasně

Václav Hejtmánek sice nebyl rodilý Všetaťák, v této obci však strávil většinu svého krátkého života. Narodil se 3. října 1864 v Banátu, ovšem v roce 1872 se s rodiči přestěhoval právě do Všetat. Jeho otec zde zastával funkci řídícího učitele a rovněž hojně psal do časopisů a vydal i Tabulky srovnávací v míře a váze. Sám Václav, i přes svůj věk, se velmi brzy naučil německy a srbsky, později dokonce překládal i z francouzštiny. Jeho velkou vášní byla hudba. Kromě hraní také komponoval a zhudebnil také báseň Nic nejsem víc od Vítězslava Hálka. Básně ale i sám psal, sem tam přidal i nějakou povídku.

Bohužel, umírá jako septimán 18. listopadu 1881. Jeho literární pozůstalost vydal v roce 1882 jeho otec pod názvem Vínek. Václava Hejtmánka si všiml i Literární klub Pegas Mělník, který několik jeho veršů otiskl ve sborníku o předčasně zemřelých básnících Kam jste se poděli?

Druhý nejstarší židovský hřbitov v Čechách najdete na Mělnicku

Veterinář i akademik

MVDr. Václav Pokorný se narodil ve Všetatech 10. září 1893. Byl veterinářem a zabýval se především zvířecími nákazami. Mimo to byl docentem na Vysoké škole zemědělsko-lesnické v Brně a byl činný i co do publikační činnosti. Vydal několik odborných publikací jako například Nakažlivé nemoci prasat, Ochrana ovcí před nemocemi nebo Péče o zdraví hospodářských zvířat. Tento významný veterinární lékař umírá 17. července 1962 v Praze.

20.11.2020
Příčinu požáru čtvrtečního požáru haly společnosti Nowaco v Kralupech nad Vltavou bude dnes zjišťovat vyšetřovatel....
14.11.2020
Další díl seriálu o osobnostech Mělnicka se zaměří na významné čečelické rodáky. Dnešní téma bychom...
9.11.2020
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
9.11.2020
Do středních Čech přijelo v letošním třetím čtvrtletí 443 748 turistů, meziročně o 2,5 procenta...
7.11.2020
V dnešním díle o osobnostech Mělnicka zavítáme do známé obce ležící na hlavní pražské silnici...
31.10.2020
Tentokrát se naše kroky obrátí směrem k Dolním Beřkovicím. Tato nevelká obec má díky Lobkowiczkému...
25.10.2020
Kostelec nad Labem býval vždy armádním městem, a to už od středověku. V současnosti jsou...
24.10.2020
V pravidelném seriálu o osobnostech Mělnicka tentokrát zavítáme do Čakoviček. Obec, dříve nazývaná Malé Čakovice,...
17.10.2020
Ve druhém díle seriálu Našeho REGIONu o osobnostech Mělnicka zavítáme do malebného městečka Liběchov. Počtem...
8.10.2020
Jméno Emila Špatného není v porovnání s Karlem Kramářem a Aloisem Rašínem tak známé, ovšem...
5.10.2020
Josef Čapek patří bezpochyby k nejdůležitějším představitelům klasické české moderny a avantgardy. A to nejen...
Reklama