Osobnosti Mělnicka: všetatský právník, umělec i veterinář

Nový seriál o osobnostech Mělnicka, který vám přináší Náš REGION zahájíme v městysu Všetaty. Tato obec není jen typickou zemědělskou obcí, jejíž sláva se již před více jak sto lety šířila po celém Rakousko-Uhersku, ale též obcí, která dala život několika významným rodákům.

Soudce i odbojář

JUDr. Karel Klouda se narodil ve Všetatech, přesné datum však neznáme. Původně byl pracovníkem na dráze, ovšem externě vystudoval práva a později se stal dokonce soudcem v Mladé Boleslav. Bydliště si ale i přesto ponechal v rodných Všetatech, kde byl mimo jiné také fotbalistou, cvičencem, vzdělavatelem i náčelníkem Sokola. Po vypuknutí druhé světové války se stal jednou z ústředních postav sokolského odboje na Mělnicku.

V době Heydrichiády byl i s manželkou Marií zatčen a oba byli popraveni v Mauthausenu. Jejich děti byly následně umístěn y v táboře Na Jenerálce v Praze, později ve Svatobořicích u Kyjova na Moravě. Jejich nejstarší dcera Marie vystudovala, stejně jako její otec, práva a stala se prokurátorkou v Praze. Zemřela v roce 2003 ve věku 68 let.

Prosté a hluboké. Ve Všetatech byl otevřen Památník Jana Palacha

Umělec, který odešel předčasně

Václav Hejtmánek sice nebyl rodilý Všetaťák, v této obci však strávil většinu svého krátkého života. Narodil se 3. října 1864 v Banátu, ovšem v roce 1872 se s rodiči přestěhoval právě do Všetat. Jeho otec zde zastával funkci řídícího učitele a rovněž hojně psal do časopisů a vydal i Tabulky srovnávací v míře a váze. Sám Václav, i přes svůj věk, se velmi brzy naučil německy a srbsky, později dokonce překládal i z francouzštiny. Jeho velkou vášní byla hudba. Kromě hraní také komponoval a zhudebnil také báseň Nic nejsem víc od Vítězslava Hálka. Básně ale i sám psal, sem tam přidal i nějakou povídku.

Bohužel, umírá jako septimán 18. listopadu 1881. Jeho literární pozůstalost vydal v roce 1882 jeho otec pod názvem Vínek. Václava Hejtmánka si všiml i Literární klub Pegas Mělník, který několik jeho veršů otiskl ve sborníku o předčasně zemřelých básnících Kam jste se poděli?

Druhý nejstarší židovský hřbitov v Čechách najdete na Mělnicku

Veterinář i akademik

MVDr. Václav Pokorný se narodil ve Všetatech 10. září 1893. Byl veterinářem a zabýval se především zvířecími nákazami. Mimo to byl docentem na Vysoké škole zemědělsko-lesnické v Brně a byl činný i co do publikační činnosti. Vydal několik odborných publikací jako například Nakažlivé nemoci prasat, Ochrana ovcí před nemocemi nebo Péče o zdraví hospodářských zvířat. Tento významný veterinární lékař umírá 17. července 1962 v Praze.

27.3.2021
Aloise Jiráska a jeho Staré pověsti české zná asi každý. Ovšem své regionální pověsti má...
18.3.2021
Jen pár dní zbývá do konání valné hromady OFS Mělník, ze které vzejde nový předseda...
13.3.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
13.3.2021
Jedním z mnoha umělců, kteří se narodili v Itálii, ale svůj umělecký i rodinný život...
10.3.2021
Chápu, že psát o zámcích se v situaci, kdy se dostanete akorát na konec obce,...
3.2.2021
Historickým městem roku 2020 v Libereckém kraji se stala Dubá na Českolipsku. Porota ocenila, jak...
2.2.2021
Před časem se v Mnichově Hradišti rozhořela diskuze, zda by město nemělo mít důstojnější připomínku...
1.2.2021
Po třech letech intenzivní práce přišla na svět kniha Příběh Mnichova Hradiště. Je velkolepým zpracováním...
30.1.2021
Na svět přišel do chudé místní rodiny, v dospělosti se stal ředitelem gymnázia, předním českým...
26.1.2021
Pracovníka areálu ve Všetatech na Mělnicku v sobotu pokousal tygr a vážně jej zranil. Policie...
23.12.2020
Škroupovo náměstí s přilehlou ulicí Prokopa Holého po dokončení rekonstrukce získá podobu, kterou mu přiřkl...
Reklama