• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Města vítají novelu. Zbaví město autovraků

  15.2.2020
  Marcel Mihalik

  Hyzdí ulice a zabírají parkovací místa. Zbavovat se autovraků jde kvůli současné definici těžko. Primátor Teplic Hynek Hanza proto vítá, že Sněmovna schválila novelu zákona, která má umožnit odtahování dlouhodobě odstavených vozidel bez platné technické.

  „Pokud znění novely zákona zjednoduší obcím likvidaci autovraků z ulic měst, tak bude jistě vítán všemi představiteli měst, kteří se s tímto negativním jevem potýkají. Uvidíme však v praxi,“ uvedl teplický primátor Hynek Hanza (ODS) pro Náš REGION.

  Novela zákona o pozemních komunikacích, kterou Sněmovna schválila v lednu, počítá s tím, že provozovatel vozidla bude vyzván k jeho odstranění z komunikace. Pokud tak neučiní, bude jej moci odstranit vlastník komunikace na náklady provozovatele. Pokud si navíc majitel vozidlo ve stanovené lhůtě nepřevezme, může být následně prodáno v dražbě. Novela má pomoci především obcím, kterým v případě schválení umožní odtahovat nepojízdné autovraky z ulic a komunikací. Doposud lze odtahovat pouze silně poškozené vozy. Takovými jsou podle zkušeností starostů vozidla zjevně nezpůsobilá k provozu. „V praxi tedy taková, která například nemají motor, kola či části karoserie. A této definici drtivá část i roky odstavených vozidel neodpovídá. Denně naše občany bohužel musíme při jejich podnětech odkazovat na tento začarovaný kruh,“ řekla senátorka Renata Chmelová (VLASTA), která novelu iniciovala.

  Ledvice na Teplicku zvedly daň z nemovitostí, chtějí vyšší příjmy

  Úprava zákona však samosprávám výrazně ulehčí situaci. „Umožní odstraňovat mimo komunikace i vozidla, která mají ´pouze´ neplatnou technickou prohlídku déle než šest měsíců. Odstavení takového auta bude navíc přestupkem za pokutu až 300 tisíc korun,“ dodal Daniel Čech, vedoucí silničního správního úřadu na Praze 10. Právě v této městské části vraky často blokují stovky parkovacích míst.

  Informační centrum Teplice chystá aplikaci pro zahraniční turisty

  Obdobnou zkušenost má i Praha 3. „My jsme vyhlásili válku autovrakům již loni. Občané nám poskytli řadu tipů. Následně jsme svolali koordinační setkání s vedením Městské policie, kolegů z Odboru ochrany životního prostředí a Odboru dopravy. Za loňský rok z našich ulic zmizelo zhruba 35 dlouhodobě odstavených vozidel a další zhruba tři desítky ještě řešíme,“ uvedl starosta Jiří Ptáček (TOP 09).

  Novela zákona musí ještě projít Senátem, a aby byla účinná, musí ji podepsat prezident. Pak se starostové těší na to, jak se uvolní parkovací místa.  Nepřehlédněte