Města vítají novelu. Zbaví město autovraků

15.2.2020
Marcel Mihalik

„Pokud znění novely zákona zjednoduší obcím likvidaci autovraků z ulic měst, tak bude jistě vítán všemi představiteli měst, kteří se s tímto negativním jevem potýkají. Uvidíme však v praxi,“ uvedl teplický primátor Hynek Hanza (ODS) pro Náš REGION.

Novela zákona o pozemních komunikacích, kterou Sněmovna schválila v lednu, počítá s tím, že provozovatel vozidla bude vyzván k jeho odstranění z komunikace. Pokud tak neučiní, bude jej moci odstranit vlastník komunikace na náklady provozovatele. Pokud si navíc majitel vozidlo ve stanovené lhůtě nepřevezme, může být následně prodáno v dražbě. Novela má pomoci především obcím, kterým v případě schválení umožní odtahovat nepojízdné autovraky z ulic a komunikací. Doposud lze odtahovat pouze silně poškozené vozy. Takovými jsou podle zkušeností starostů vozidla zjevně nezpůsobilá k provozu. „V praxi tedy taková, která například nemají motor, kola či části karoserie. A této definici drtivá část i roky odstavených vozidel neodpovídá. Denně naše občany bohužel musíme při jejich podnětech odkazovat na tento začarovaný kruh,“ řekla senátorka Renata Chmelová (VLASTA), která novelu iniciovala.

Ledvice na Teplicku zvedly daň z nemovitostí, chtějí vyšší příjmy

Úprava zákona však samosprávám výrazně ulehčí situaci. „Umožní odstraňovat mimo komunikace i vozidla, která mají ´pouze´ neplatnou technickou prohlídku déle než šest měsíců. Odstavení takového auta bude navíc přestupkem za pokutu až 300 tisíc korun,“ dodal Daniel Čech, vedoucí silničního správního úřadu na Praze 10. Právě v této městské části vraky často blokují stovky parkovacích míst.

Informační centrum Teplice chystá aplikaci pro zahraniční turisty

Obdobnou zkušenost má i Praha 3. „My jsme vyhlásili válku autovrakům již loni. Občané nám poskytli řadu tipů. Následně jsme svolali koordinační setkání s vedením Městské policie, kolegů z Odboru ochrany životního prostředí a Odboru dopravy. Za loňský rok z našich ulic zmizelo zhruba 35 dlouhodobě odstavených vozidel a další zhruba tři desítky ještě řešíme,“ uvedl starosta Jiří Ptáček (TOP 09).

Novela zákona musí ještě projít Senátem, a aby byla účinná, musí ji podepsat prezident. Pak se starostové těší na to, jak se uvolní parkovací místa.Nepřehlédněte