Zatímco architekti už dokončili projektovou dokumentaci multifunkční arény, město stále nemá jasno v tom, kde vezme chybějící 2 miliardy korun na její stavbu.
Projektová dokumentace architektů bude součástí zakázky na stavbu celé multifunkční haly za 3,6 miliardy. A ta se rychle blíží, má se stavět už příští rok. Magistrát ale stále nepřipravil žádné opatření, které by chybějící peníze zajistilo v rozpočtu. „Zastupitelstvo města Brna se financováním projektu zabývalo na svém mimořádném srpnovém zasedání,“ uvedl mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek s odkazem na usnesení. „V této chvíli chybí k pokrytí předpokládaných nákladů stavby ještě 2 miliardy korun,“ stojí v dokumentu, který město zavazuje, že náklady pokryje ale neřeší, jak peníze zajistí.
„Město ze svého rozpočtu dofinancování haly zvládne, ale nikoli naráz v jednom roce. Jsou zde ovšem i jiné velké projekty. Město proto potřebuje střednědobý plán financování všech strategických projektů, například také nového koncertního sálu. Musí být předem známo jaké větší platby se na různé projekty sejdou v jednom roce a jak se budou vyvíjet příjmy města,“ říká někdejší náměstek primátora Robert Kotzian (Brno+). To se ale ani po posledním zastupitelstvu nevyjasnilo.
Brněnští zastupitelé v minulém týdnu odhlasovali možnost navýšení čerpání úvěru u České spořitelny z jedné miliardy korun na miliardu a půl. O stejném navýšení u Komerční banky budou ještě rozhodovat v prosinci. Tři miliardy podle primátorky Markéty Vaňkové (ODS) poslouží na investice, neřekla ale, na jaké. „Nelze jednoduše říct, na co konkrétně to bude, peníze nejsou účelově vázané. Ale budou na některé z těch větších investičních akcí,“ dodala.
Na dofinancování stavby má město miliardový bankovní příslib od Národní rozvojové banky. Jihomoravský kraj se zavázal poskytnout na halu minimálně 200 milionů korun. O dotaci 300 milionů korun požádala městská firma Arena Brno u Národní sportovní agentury, ta o ní bude rozhodovat. „Prozatím počítáme s termínem vyhlášení výsledku do konce listopadu,“ říká mluvčí NSA Jakub Večerka. „To je za předpokladu, že bude probíhat kontrola žádostí bez problémů,“ dodává. Pokud by NSA dotaci zamítlo, náhradní plán v tuto chvíli město nemá, respektive, muselo by ji zřejmě nahradit jiným úvěrem nebo rozpočtu.
Předpokládaný náklad 3,6 miliardy na výstavbu haly se kvůli zdražování materiálů, energií a pohonných hmot může výrazně změnit. „V tuto chvíli nelze odhadovat, jaká bude v budoucnu situace. Více nám řekne výběrové řízení na zhotovitele stavby,“ dodává Poňuchálek. A financování stavby nepomůže ani nedávné prudké zvýšení úrokových sazeb ČNB. „Ani astronomické zvyšování úrokových sazeb nedokáže odvrátit zdražování, které nás do konce letošního roku čeká,“ uvedl hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
„Střednědobý plán financování strategických projektů, který navrhujeme, by měl počítat i s dopady vlivů. Takový plán by měl prokázat, zda město bude schopno strategické projekty financovat, případně stanovit hranice toho, co si bude možné v nadcházejících letech dovolit a co už bude nepřiměřeně rizikové. Bohužel, není známo, jestli město takový plán má,“ dodává Kotzian.
Město by podle něj mělo sestavit tým ekonomických expertů, který by měl sledovat vývoj ekonomiky, trhu se stavebními pracemi, vývoj daňových výnosů. Tento tým by měl zhruba jednou za čtvrt roku vyhodnotit schopnost města ufinancovat spuštěné projekty a rizikovost zahajování nových.
Jan Štoll