Městskou knihovnu čeká další pestrý rok

23.1.2023
Renata Říhová

Co přinese rok 2023 Městské knihovně v Praze? Nové celoknihovní téma, otevření dvou poboček i ohlédnutí za třicítkou Filmového klubu.

České knihovny si pro následující dva roky vybraly jako společné téma mediální gramotnost. Není to pro knihovny téma nové, ale vzhledem k tomu, jak je aktuální, zaslouží si mnohem hlubší pozornost. Knihovny tak navazují na to, co dokázaly před lety, kdy se staly místy, kde se lidé učili základní počítačové dovednosti, objevovali služby internetu i jeho fungování. Nyní se jejich role posouvá do role neutrálních průvodců, kteří by měli pomoci porozumět světu médií každému, kdo o to projeví zájem.

Zásadní roli při tom hraje nejen erudice knihovnic a knihovníků, ale také dostupnost knihovny a jejích služeb pro širokou veřejnost. Jedná se o dostupnost místní (knihovní síť), časovou (otevírací doby) a finanční (výše evidenčního poplatku). Všemu bude Městská knihovna v Praze věnovat pozornost. Nízký evidenční poplatek je strategickým rozhodnutím a ani v roce 2023 se jeho výše nemění. Dospělý, starší 15 let zaplatí 60 korun za rok. Děti do 15 let, lidé starší 70 let, občanky a občané Ukrajiny a lidé s průkazem TP, ZTP nebo ZTP-P mají zápis do knihovny zdarma.

Kulturní politika hlavního města považuje síť knihoven za důležitou součást pražské kulturní infrastruktury. Letošní rok přinese její významné rozšíření, otevírat se budou dvě nové pobočky.

Velký mlýn v Praze 8 bude pobočka, která nejen částečně zaplní bílé místo na mapě knihovní sítě pro oblast Libně a Palmovky, ale stane se i důležitým lokálním kulturním hráčem. Rekonstruovaná budova barokního mlýna bude sloužit nejen knihovně, ale také jako kulturní sál a chybět nebude ani kavárna. Otevření se předpokládá nejpozději v červnu.

Otevření knihovny na Petřinách v Praze bude jednou z největších akcí posledních let a její význam je celopražský. Knihovna na Petřinách bude vybavena vším, co lokalita aktuálně postrádá, včetně kluboven nebo víceúčelového sálu. Otevření se předpokládá na podzim.

Pražská Městská knihovna se ohlédne i za třiceti lety trvání Filmového klubu a představí nové proudy, které dramaturgicky ovlivňují kinematografickou linku v sálech Ústřední knihovny. Například festival Book the Film, který je soutěžní přehlídkou studentské a amatérské produkce.

Třetí plnohodnotnou sezónu chystá Mariánské náměstí, které díky iniciativě Moje Mariánské od roku 2020 slouží nejen jako veřejný prostor v centru města, ale také jako prostor pro kulturu.

Zdroj: TZ MKP


Témata:

Nepřehlédněte