Meteorologický sloupek u Masarykova nádraží ukáže přesný čas

3.4.2020
Eliška Stodolová

Pozornosti se teď dostává kamennému meteorologickému sloupku z roku 1914 před vstupem do hlavní budovy Masarykova nádraží. Kdysi zobrazoval údaje o tlaku a teplotě vzduchu a nabízel přesný čas. Nyní bude očištěn a opraven umělý kámen, v prosklené části se objeví repliky dobových meteorologických přístrojů. Z druhé strany bude elektronický displej ukazovat současná měření včetně úrovně znečištění vzduchu.

Podle starosty Prahy 1 Petra Hejmy neznamená územní rozvoj pouze velké projekty, jako je třeba rekonstrukce Václavského náměstí. „Často nacházíme unikátní místa nebo objekty, které připomínají dávné časy a významnou měrou přispívají k udržení genia loci staré Prahy,“ říká Hejma.

Praha 1 rozdává roušky seniorům i dalším občanům

O výrobu replik meteorologických přístrojů se postará soukromá firma. „Městská část Praha 1 podpoří obnovu sloupku odpuštěním poplatku za stavební zábor. Do budoucna ho chceme převzít do majetku městské části a pečovat o něj,“ uvádí Hejma.

První dochovaný sloupek u nás byl vyroben v roce 1850 v Brně. Většina přibyla v období první republiky. Jejich stavby souvisely s pozorností, která se věnovala úpravám veřejného prostoru, jako jsou městské parky, sady nebo náměstí. Funkci těchto malých hodinářsko-meteorologických orlojů dávno nahradily moderní technologie.

Seznam dochovaných sloupků v republice vytvořil architekt Jan Trejbal v roce 2009. Kromě sloupku na Praze 1 je v hlavním městě k vidění druhý, v dejvickém parku Hadovka.Nepřehlédněte