• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Metropole bohatne pod náporem kongresů. Je pátou nejžádanější destinací světa

  9.6.2023
  Jan Štoll

  Podle Mezinárodní kongresové asociace ICCA za sebou Praha nechala velikány jako Madrid, Berlín, Atény, Brusel i Londýn. V metropoli se totiž loni konalo skoro čtyři tisíce kongresových akcí, které přilákaly přes 600 tisíc delegátů. Tuto bohatou klientelu vedení Prahy vítá, chce jí nahradit alkoholové turisty, zaznělo na expertním setkání ke kongresovému průmyslu.

  Ačkoliv se k rekordním číslům z let před covidem Praha teprve vrací, jde o velký posun, ještě v roce 2010 byla v žebříčku prestižních kongresových míst na 19. místě. „To umístění je pro nás velký úspěch,“ říká předseda představenstva Prague City Tourism František Cipro. Data Prague Convention Bureau zároveň ukazují, že výrazně rostl počet větších akcí. V roce 2022 byly nejčastější akce s účastí mezi 500 až 1 000 delegáty. A ti v Praze utrácí peníze. „Což má pro hlavní město obrovský ekonomický přínos. Kongresy do Prahy lákají bonitnější turisty, kteří tu utrácí třikrát více než průměrní zahraniční návštěvníci. Navíc se mnozí delegáti do Prahy pravidelně vracejí na soukromé dovolené. Vnímáme rychlý návrat poptávky, který chceme náležitě využít,“ vysvětluje Lenka Žlebková, generální ředitelka Kongresového centra Praha.

  Návštěvníci kongresů v Praze denně utratí průměrně 8000 korun, včetně poplatků za pobyt. „Pevně věřím, že kongresový průmysl Prahy též dozná pozitivních změn díky zvýšení poplatku z pobytu z původních 21 na 50 korun, ke kterému hlavní město přistoupilo již na začátku minulého roku,“ dodává ředitel Prague Convention Bureau Roman Muška.

  Peníze z nich putují na další kultivaci cestovního ruchu. „Díky zvýšení poplatku za pobyt a investování příjmů zpět do rozvoje jsme schopni ve spolupráci s Prague City Tourism podpořit kampaň Stay in Prague, jejímž cílem je prezentovat Prahu jako kultivovanou destinaci a přilákat do ní bonitní klientelu. O turisty cestující do Prahy za opilou zábavou Praha zájem nemá,“ vysvětluje náměstek primátora pro kulturu a cestovní ruch Jiří Pospíšil (TOP 09).

  V součtu přitom nejde o žádné drobné. Z 50 korun jde polovina zpět do podpory cestovního ruchu, v minulém roce to bylo 120 milionů. Kongresový ruch pak generuje spotřebu v hodnotě 13,5 miliard korun a tržby dosahující 27,1 miliard korun. Příjmy pro veřejné rozpočty přesahující 5 miliard korun, z čehož by příjmy pro hlavního město Prahu činily 241 milionů korun. A také přes 14 tisíc pracovních míst.

  Kongresové centrum Praha se dlouhodobě potýká s nedostatkem výstavních prostor nutných k pořádání největších mezinárodních akcí. Chce proto příznivé situace využít a oživit dlouho odkládaný projekt rozšíření centra o multifunkční výstavní halu. „Už v roce 2017 se vedení hlavního města podílelo na architektonické soutěži, covid naše plány přerušil, ale nyní projekt nové haly obnovujeme. Kongresový průmysl má velký potenciál, kterého by Praha měla využít,“ dodala Žlebková. Centrum z většiny vlastní Ministerstvo financí, minoritním akcionářem je Praha.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte