Místní vědí nejlíp, co je trápí. Romské ženy ze skupin Manushe ukazují cestu, jak být partnery samospráv

Claudie Laburdová, Jelena Silajdžić a Aranka Balážová

Lidem ryby nedávat, ale naučit je ryby chytat. Do tohoto sloganu by se dalo shrnout poselství romské ženské skupiny Manushe, která působí v některých českých, moravských a slezských regionech a pokud se najdou zájemkyně nejen z řad romských žen, může působit i v dalších. Zastává totiž názor, že to, co je v konkrétním místě problém, nejvíc vědí místní a je důležité, aby se stali rovnocennými partnery samospráv.

„Máme více než dvě stě neformálních členek,“ uvedla ředitelka neziskové organizace Slovo 21, pod jejíž hlavičkou ženské skupiny Manushe působí, Jelena Silajdžić. Projekty koordinuje Klaudie Laburdová, která v rámci setkání s novináři v pražském klubu Lastavica uvedla, že ženám, které se rozhodly skupiny Manushe založit, vadilo, že romské ženy jsou většinově považovány jen za tanečnice či kočovnice, a chtěly posílit jejich postavení ve společnosti. V současné době existuje dvanáct lokálních skupin, včetně pražské na Černém Mostě. V rámci Manushí působí i neromské ženy a muži.

Školáci na Praze 7 si vyzkoušejí, jak funguje participativní rozpočet

Bidaripen/Odvaha

Místní vždy nejvíc vědí, co lidi v okolí trápí. Claudie Laburdová zmínila, že to jsou například problémy s přechody pro chodce nebo nedostatek dětských hřišť. V rámci projektu Bidaripen/Odvaha bylo vybráno sedm lokalit (Náchod, Chodov, Písek, Rokycany, Bruntál, Chomutov a Budišov), kde již romské ženy působí, mají být aktivizovány tamní romské komunity, aby se z nich stali respektovaní partneři místních samospráv a spolurozhodovali o tom, co se kolem nich děje. V rámci projektu se jim dostane pomoci, jak podat konkrétní návrhy, budou zprostředkovány porady s experty a podobně. Následně budou místní postupovat už sami.

Lidé zvedají hlavy

„Ženám to zvedá sebevědomí,“ uvedla Jelena Silajdžić. Aranka Balážová, která vede místní skupinu Manushe v Bruntále uvedla příklad, kdy aktivity pomohly i mužům. „V naší skupině působí romské i neromské ženy, je skvělé, že se mohou vzájemně setkávat a poznávat se,“ řekla. Na ni se obrací lidé z celého města, léta pracuje v oblasti sociální práce. „Jelena ani Claudie nemohou vědět, jaké problémy jsou v Bruntále, já zase nemohu vědět, jaké jsou třeba v Písku, proto se mi líbí, že jsou vždy zapojeni lidé z místa,“ řekla. Sleduje, jak se lidé mění, jak zvedají hlavy, jak se učí umět si vyřídit věci na úřadech, požádat o něco pro město.

Žáci mluvili o vztahu k migrantům a národnostním menšinám. Ocenili reakce Romů na Miloše Zemana!

Není to „o nás bez nás“

„Není to o nás bez nás,“ řekla. Ona upozorňuje kupříkladu na potíže s přechodem pro chodce v místě, kde v minulosti tragicky zahynuly dvě děti, nebo na potřebu vybudování dětského hřiště. Problémem je podle ní také nadměrný odpad, který vzniká nedostatkem kontejnerů. Otevírá témata a denně vidí posun v různých směrech. „Dřív třeba někteří učitelé nechtěli doučovat romské děti, říkali, že to nemá smysl, dnes je doučují s láskou a respektem,“ řekla. Její práci chválí i Jelena Silajdžić a Claudie Laburdová, které říkají, že ani neví, kdy vlastně spí, protože pořád pracuje. Romské slovo manuš znamená člověk, slovo Manushe lze tedy chápat jako žena-člověk.

Budoucnost aneb Život v Kunčičkách

Mimochodem, tématu spolupráce v konkrétních lokalitách (ostravská Bedřiška a Kunčičky), spojování romských i neromských žen i mužů, se věnuje i text Pospolitost autorek Elišky Černé, Růženy Dunkové a Evy Lehotské ve sborníku Budoucnost, jehož vznik iniciovala novinářka a dokumentaristka Apolena Rychlíková a vydalo jej jako svou prvotinu družstevní nakladatelství Idea. Sborník mimo jiné ukazuje možné cesty tzv. mladé levice. „Soužití Romů a Neromů v ideálních Kunčičkách vypadá tak, že jsou všichni tvární a navzájem se od sebe učí. Společné soužití nás posiluje a ukazuje nám, co je v životě důležité a co důstojnost,“ uvádí ve sborníku kupříkladu Růžena Dunková.

Včera, 16:26
Alespoň tak o tom vypráví anglická legenda z 11. století o lady jménem Godiva, manželce nadutého,...
Včera, 14:45
Ředitelství silnic a dálnic zahájí 12. července Celostátní sčítání dopravy 2020 (CSD). Výstupy z CSD...
Včera, 14:00
Bylo to v době, kdy se římské impérium začalo zalykat vlastní velikostí. SPQR se rozkládalo...
Včera, 11:31
Jak jsme se okrajově zmínili v nedávno publikovaném příspěvku na webu Našeho Regionu o hypotetické...
Včera, 09:59
Srážka dvou vlaků, při níž přišlo o život 42 cestujících, se stala v pražských Kbelích...
Včera, 08:12
Začátek léta má většina z nás spojen s borůvkami. Někdo na ně vyrazí s bandaskou...
9.7.2020
Protože to je barva holčičí a žádná normální osoba mužského rodu přece nechce být osobou...
9.7.2020
Císař rozhodně dnes nemá dobrou náladu. Jeho služebnictvo už si ani nepamatuje, kdy se naposledy...
9.7.2020
Středověký a nedobytný, po staletí shlížející na soutok Vltavy a Otavy, to je gotický královský...
9.7.2020
Český stavitel a architekt německého původu Kryštof Dientzenhofer byl ve své době jedním z nejvyhledávanějších...
Reklama