Místo záclon noviny, tak žili sovětští vojáci v Československu. Jejich odsun připomíná výstava fotografií

6.7.2021
Fefík

Tyto historické chvíle zachycují snímky Dany Kyndrové a Jinřicha Štreita, které lemují Dejvickou ulici, tedy mezi Hradčanskou a Vítězným náměstím v Praze

Krátké texty i osobní vzpomínky pamětníků dávají prostor působivým fotografiím Dany Kyndrové, které nafotila v kasárnách, kam se dostala s parlamentní komisí. Pomohla jí znalost ruštiny a prý i to, že jako žena nepůsobila nebezpečně. Sovětští vojáci žili ve špatných životních podmínkách. „Na fotkách vidíte tu ubohost, která pro mne symbolizovala rozpad sovětského impéria,“ vzpomíná Dana Kyndrová.

Poslední dny sovětských vojáků u nás zachytil také Jindřich Štreit. V dubnu 1990 fotografoval v Bruntále setkání sovětské posádky a Komise Federálního shromáždění pro dohled nad stažením sovětských vojsk z Československa, kterou vedl Michael Kocáb.

Sudek – Wichterlová. Když si sochy povídají ve stínu jasmínu a akátu

Na našem území se po srpnu 1968 na základě vnucené dohody o dočasném pobytu vojsk usídlila tzv. Střední skupina sovětských vojsk, která čítala asi 75 tisíc vojáků, disponujících těžkou technikou i letectvem a později – podle všeho – i nukleárními zbraněmi. Sověti obsadili celé oblasti, odkud se musely narychlo odsunout jednotky ČSLA a vytvořili si zde své stálé vojenské základny. Ty byly po celou dobu pro domácí obyvatelstvo uzavřené a okupanti v nich žili podle svých pravidel. Po jejich odchodu se ukázalo, že absolutně nedodržovali pravidla pro nakládání s toxickými odpady a při svévolné výstavbě zcela ignorovali platné předpisy.

Bez úspěchu. Praha ukončila hledání hrobu matky bratrů Mašínových

Škody způsobené skupinou byly přes dvacet let tabu. Až po sametové revoluci vyšlo najevo, že vinou Sovětů v letech 1969 až 1990 zemřelo celkem 267 Čechoslováků; 248 přo autonehodách, 12 bylo zavražděno, ostatní z dalších příčin. V součtu s obětmi invaze v roce 1968 tak dojdeme k hrozivému číslu 402 mrtvých.

Velkoformátovou venkovní výstavu připravila organizace Post Bellum, potrvá do 31. července.

Fotografka Dana Kyndrová pak zve veřejnost na dvě komentované prohlídky výstavy ve dnech 14. a 27. července.

Zdroj: Infocentrum PrahaNepřehlédněte