• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Místostarosta Prahy 5 Brož (ANO) tají podrobnosti podezřelé zakázky k farmářským trhům na Andělu

  26.5.2022
  Jan Štoll

  Nereálné reference, nedodržení smlouvy a české meruňky v květnu. To je výsledek soutěže radnice Prahy 5 na nového pořadatele farmářských trhů.

  Pachtovní smlouvu k provozování trhů na pěší zóně Anděl uzavřela Městská část Praha 5 s firmou Mercatus Company, za kterou stojí Eva Kámenová. Pozoruhodné je, že pacht vyhrála firma založená krátce před vypsáním soutěže. „Ta firma vznikla nedávno před vyhlášením. Když jsme hodnotili nabídky, byly to přibližně čtyři měsíce s tím, že firma musela splnit nějaké reference. Zcela zjevně uvedla reference jiného subjektu,“ říká předseda Kontrolního výboru Štěpán Rattay (Piráti).

  Reference sice měly v soutěži váhu pouhých 10 procent, jejich nepravdivé uvedení by ale vyvolávalo pochybnosti. Podle místostarosty Lubomíra Brože (ANO) odpovědného za správu veřejných prostranství, byla pravdivost referencí ověřena. „Byla potvrzena písemně,“ uvedl Brož.

  „Firma nemohla naplnit reference u farmářských trhů Arkády, kdy tvrdili, že tam byli 35 dnů. Ty trhy jsou jednou týdně ve středu a firma existovala čtyři měsíce. To prostě nevychází,“ dodává Rattay s tím, že hlasoval proti. Přesto místostarosta Brož trvá na svém. „Společnost splňuje podmínky pro výběr, společnost i organizátoři.“

  Plnění smlouvy firmou Mercatus Company ale provází problémy. Firma se zavázala zajistit organizaci Velikonočních trhů a to nesplnila. „Velikonoční trhy každý kalendářní den v termínu ode dne 11. 4.2022 do 17. 4. 2022,“ stojí ve smlouvě. „Já to mám potvrzené od trhovců, že to tam skutečně bylo jenom na velký pátek (15.4.),“ říká Rattay.

  „O nedodržení termínu pro konání velikonočních trhů od 11.4. nemáme žádné informace,“ uvedla mluvčí radnice Lenka Abessi. Podle mluvčí ale nedodržení termínů teoreticky opravňuje městskou část k výpovědi smlouvy.

  Trhy měly podle smlouvy trvat týden, tím, že byly jenom den, přišla radnice o peníze z pronájmu. „Společnost nedodržela to, co si obě strany podepsaly ve smlouvě a městská část přišla jen za měsíc duben o 273 tisíc korun,“ vypočetl Rattay. Pořadatelka Kámenová se teď k trhům nezná. Na otázky neodpovídá, ani, zda zaplatí nějakou sankci.

  Něco echt českýho

  Na tradičních farmářských trzích jsou tak například v květnu prodávány melouny a meruňky. „Pohybují se tam zelináři s ovocem a zeleninou, které nejsou sezónní. To znamená, že jsou to zcela zjevně jen překupníci. Nebyly tam produkty malopěstitelů, a to mi vadí, proč se to má nazývat farmářské trhy,“ ptá se Rattay. Dodává, že jej nepříjemně překvapilo i prostředí trhů. „Mohli tam dát alespoň Jutové plachty, což trochu symbolizuje farmářství. Tady prostě byly čistě ohradníky, kde bylo napsáno staveniště povoleno. To je asi ta nová koncepce,“ říká.

  Echt česke ovoce od českých farmářů Zdroj: Štěpán Rattay

  O vítězi rozhodla Rada města. „Takže to běží s touto firmou. Jsou schopní jít do různých rizik jenom kvůli tomu, že padla vyšší nabídková cena. A vlastně nehleděla úplně tolik na kvalitu zpracované koncepce trhů, což byla při hodnocení váha kritéria 60 procent,“ dodává Rattay.

  Kolem soutěže a jejího vyhodnocení se tak kupí pochybnosti. Nabídky všech zájemců a dokumentaci výběrového řízení ale radnice nedá z ruky. „Toto je v režimu zákona 106 – přístup ke svobodným informacím na základě písemné žádosti,“ odmítl dotaz místostarosta Brož a dodal. „V souvislosti s výběrem provozovatele trhů u Anděla se opakují útoky ze strany neúspěšných zájemců.“

  Zda soutěž vyhrála někomu spřízněná firma nemůže Rattay potvrdit. „Myslet si to můžu, žádné důkazní materiály k tomu zatím nemám. Ale samozřejmě si prověřuju ty personální vazby společnosti, zajímá mě to, zatím to nemám vyhodnocené,“ uzavírá šéf kontrolního výboru Rattay.

  vz


  Témata:

  Nepřehlédněte