• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Mladí lékaři zažívají galeje, za málo peněz slouží i padesát hodin v kuse

  12.1.2018
  Andrea Cerqueirová

  Mladí lékaři před atestací, kterou mohou udělat po pěti letech od studia, mnohdy zažívají vyložené galeje. Podle pravidel musí projít do dvou až tří let kolečkem, tzv. kmenem, teprve pak mohou sloužit. V praxi to ale bývá mnohdy jinak.

  Obcházení zákoníku práce

  Slouží třeba už po třech měsících, přičemž mnohdy nad sebou nemají odborný dohled, i když by měli mít. Nezřídka bývají v práci 29 či dokonce 50 hodin v kuse. Ráno a dopoledne na ambulanci, pak na odpolední, večerní a noční službě, poté zase na ambulanci atd.

  FOTO: Mladí lékaři

  Mladí lékaři - Lékař_palec dolů_thumb down_nespokojenost, lékařka, sestraMladí lékaři - Studentka medicíny_1. LF UKMladí lékaři - Mladí lékaři, lékaři, porada, konziliumMladí lékaři - vyhoření, burnout syndrom, lékaři, sestry, lékař, sestra, únava, vyčerpáníMladí lékaři - dohoda, lékaři, sestry, zdravotníci, tým, ruce,

  Fungují na různé typy smluv, aby nebyl přímo porušen zákoník práce, který je ale výrazně obcházen. Kdyby se něco stalo, mladý lékař není nijak chráněn. Nezřídka nastupuje na 0,2 úvazku, což činí třeba kolem tisíce korun měsíčně, přivydělávat si musí právě službami, přesčasy nejsou propláceny, finance dostává také na postgraduální studium, na které ale mnohdy nemá čas, protože je stále v nemocnici. Je to začarovaný kruh. Mluví o tom pod podmínkou anonymity, neboť potřebuje mít započítanou praxi.

  Nevíte co s pacientem? Pošlete ho na internu. Podle lékařů je situace neudržitelná

  Jsou výkazy pouhou formalitou?

  Sekce mladých lékařů České lékařské komory nedávno provedla rozsáhlý průzkum mezi kolegy do 35 let. Vyplynulo z něj, že jen necelá polovina z nich absolvuje stáže tak, jak jsou předepsány ve vzdělávacích plánech. Výkazy tak mnohdy bývají pouhou formalitou, běžně dochází k manipulaci nejen v počtu absolvovaných výkonů, ale i v délce jednotlivých stáží. O průzkumu informoval časopis České lékařské komory (ČLK) Tempus Medicorum. Nutnost vysílat své pracovníky do jiných nemocnic pro splnění povinných stáží je, podle výsledků průzkumu, náročným úkolem pro menší zařízení, pro lékaře mnohdy znamená nelehké stěhování a odtržení od rodiny. Kladné naopak je, že většina mladých lékařů nastupuje po promoci do plného pracovního úvazku. V případě mladých lékařů je ale pracovní doba mnohem delší než 40 hodin týdně (průměrně 55 hodin, u 28 procent z nich více než 60 hodin, u 7 procent více než 70 hodin). Je velké množství nočních služeb, deset měsíčně jich má 23,2 procent mladých lékařů, více než deset měsíčně 13,8 procent. Celých 36 procent lékařů má nedostatečný dohled nad svou službou atestovaným kolegou.

  Trápí vás v práci polední ospalost? Vědci vědí, jak ji překonat

  Přehnané požadavky

  Většina mladých lékařů – 74,8 procent – zná svého školitele, většina z nich se ale shodla, že to není tak, že by zkušený lékař pomáhal mladému kolegovi s přípravou. Pouze 50 procent mladých lékařů má možnost odejít po službě v odpoledních hodinách domů. Průměrná odměna činí 120 korun za hodinu, včetně práce v noci a o víkendu. V současné době mladí lékaři odpovídají na otázky, týkající se pracovních podmínek. Pilotní projekt Férové pracoviště – uživatelské recenze zdravotnických zařízení z pohledu mladých lékařů – přichystala taktéž Sekce mladých lékařů, cílem je zmapovat co největší počet pracovišť v rámci celé České republiky. „Kvalita a přístup se totiž zásadně liší a prvním krokem ke zlepšení situace pro nás všechny je zvýšení informovanosti mladých lékařů,“ uvádí Sekce mladých lékařů. Z průběžných výsledků vyplývá, že problémy leckde přetrvávají.

  Personální situace v sociálních službách je už nyní opravdu kritická

  Podle mladé lékařky, kterou Tempus Medicorum cituje, byly při její praxi na mladé lékaře kladeny požadavky, jako by byli atestovaní, byla po nich požadována samostatnost, po nočních službách se nechodilo domů apod. „Zhruba po třech letech lékaři dokončovali kmen a odcházeli na jiná pracoviště. Měla jsem necelých 18 tisíc korun hrubého, po roce jsem přidáno nedostala. Služby nad rámec zákoníku práce se finančně promítaly do položky pohyblivá složka, s pěti službami jsem se dostala na zhruba 23 až 25 tisíc korun na účet,“ uvedla. Vadí jí i to, že někteří mladí lékaři čelili vyhrůžkám, že nebudou mít podepsanou praxi, pokud nebudou chtít tolik sloužit. I to, že nejvděčnější mají být, když dostanou razítko a nezúčastní se stáže. Nelze samozřejmě paušalizovat, ale problém je to závažný!

  „Sestra Smrt“. Děsivý cejch dostala sestra neprávem. Pochybnosti panují i v případě heparinového vraha

  Miloš Voleman: Nechutná praxe

  „Problém zaměstnávání mladých lékařů na formálně nízké úvazky je hlavně ve fakultních nemocnicích. Jde o velmi nechutnou praxi. Svůj díl odpovědnosti ale nese i ministerstvo zdravotnictví. Jednak je zřizovatelem fakultních nemocnic, jednak by takové lékaře nemělo vůbec připustit k atestaci. To, že je těmto lékařům ministerstvem zpětně uznána praxe, aby mohli odatestovat, přispívá k přežívání této lumpárny. Náprava je jednoduchá. Stačí, aby lékaři na tyto smlouvy nepřistoupili. Nebo aby poté, co jim byla praxe zpětně uznána, žádali po zaměstnavateli proplacení ušlého platu. Ti, kteří toto udělali, ve velké většině případů uspěli,” uvedl na náš dotaz místopředseda LOK Miloš Voleman. Podle něj je problém i to, že nejen mladí lékaři, ale také padesátníci slouží i 50 hodin vcelku.

  „Nemocnice hrůzy“ v Jílovém. Proč v ní nikdy nebyli pacienti?

  A reakce ministerstva zdravotnictví? „Obecně lze říci, že úvazek musí odpovídat skutečně odváděné práci a řetězení různých typů smluv je obcházením zákoníku práce. Takto by se postupovat rozhodně nemělo. Ovšem pro řešení konkrétních situací musíme vědět, kde k porušování pravidel dochází. Pokud existuje konkrétní případ, že se tato praxe děje v některé z nemocnic, které jsou přímo řízené ministerstvem zdravotnictví, budeme to řešit,“ odpovědělo ministerstvo zdravotnictví na náš dotaz, co říká praxi, která leckde panuje.

  FOTO: Mladí lékaři

  Mladí lékaři - Lékař_palec dolů_thumb down_nespokojenost, lékařka, sestraMladí lékaři - Studentka medicíny_1. LF UKMladí lékaři - Mladí lékaři, lékaři, porada, konziliumMladí lékaři - vyhoření, burnout syndrom, lékaři, sestry, lékař, sestra, únava, vyčerpáníMladí lékaři - dohoda, lékaři, sestry, zdravotníci, tým, ruce,

     Nepřehlédněte