Mníšek pod Brdy dal letos stopku hazardu, přestože přichází o příjmy. Vyplatí se to městu?

8.3.2018
Bohumil Brejžek

Občany Mníšku pod Brdy trápí hluk z dálnice. Město usiluje o protihlukovou směnu

Zákaz se konkrétně týká provozování binga, technických her a živých her, zejména pak provozování výherních hracích automatů, jichž je ve městě asi na pěti místech patnáct a z jejichž provozování město mělo příjmy ve výši zhruba půl milionu korun ročně. Nebude platit pro karetní turnaje, které organizují spolky a v nichž hráči sázejí v porovnání s automaty malé částky.

Zámek v Mníšku pod Brdy si můžete prohlédnout i během zimy. Láká na období První republiky

Tažení proti hazardu zaznamenává úspěchy

Gamblerství sice není příliš vidět, ale jednotlivce, a s nimi i celé jejich rodiny, dokáže naprosto zruinovat. A tak protihazardní tažení je trendem posledních let, kdy je patrná snaha omezit hazard jak legislativou a vyšším zdaněním, tak i většími pravomocemi na úrovni obcí. Česká republika ještě nedávno patřila k rájům hazardu pokud se jedná o počet hracích zařízení v přepočtu na počet obyvatel. Problém se týkal především velkých měst a spočíval hlavně v tom, že města a obce sice mohly vykázat ze svého území mechanické automaty povolované na jeden rok, ale nedosáhly na video loterijní terminály, na které získávali provozovatelé tříletá povolení od ministerstva financí a bylo nutné čekat na vypršení jejich platnosti. Díky tomu, že se už nevydávala nová povolení a pravomocem obcí regulovat hazard na svém územní obecně závaznými vyhláškami, se ho podařilo výrazně omezit.

Zpustlé poutní místo v Brdech z období baroka bylo zrenovováno. Stane se nejlepší opravenou památkou?

Raději oželí příjmy z hazardu

Regulace se městu vyplatí i za cenu, že přijde o dosavadní příjmy z hazardu. „Tento příspěvek do městské pokladny je podle mne nevýznamný v kontrastu s problémy jednotlivců a rodin potýkajících se s gamblerstvím. Mnohem nákladnější je pak léčení patologických hráčů a řešení sociálních dopadů, starosti o rodiny bez příjmů, které jdou často s gamblerstvím ruku v ruce,“ říká zastupitelka Hana Kotoučová s tím, že dříve město nedávalo omezení hazardu takovou váhu, až se z gamblerství podle ní stal obrovský problém.

FOTO: Mníšek pod Brdy – stop hazardu

Mníšek pod Brdy – stop hazardu - Hrací automaty jsou sice na ústupu, ale stále dostupnéMníšek pod Brdy – stop hazardu - Mníšek pod Brdy – Obecní úřadMníšek pod Brdy – stop hazardu - Mníšek pod Brdy – NáměstíMníšek pod Brdy – stop hazardu - Mníšek pod Brdy – Náměstí (2)

 Nepřehlédněte