29℃
Dnes je 20. červenec , svátek má Ilja

Mobil v kapse poškozuje spermie, varují experti. Jak tomu předejít?

Nošení mobilu v kapse u kalhot může poškodit spermie, zjistili australští vědci. Záření z mobilních telefonů je má vážně poškozovat. Na elektromagnetické záření upozorňovali už dříve.

Reklama

Už dříve se experti shodli na konkrétních rizicích, která jsou spojená s nadměrným používáním mobilu. Třeba únava, bolesti hlavy, poruchy paměti, bušení srdce, deprese. Přímo život ohrožující je zvýšená možnost výskytu nádoru mozku nebo jiné části lidského těla. Co se týká vlivu na kvalitu spermatu, ten ještě nebyl úplně prokázán. Vědci věděli to, že neplodností trpí muži, kteří velmi často používají mobilní telefon. Lékaři si ale původně mysleli, že jde jen o náhodu.

Profesor John Aitken z univerzity v Newcastlu se však se svým týmem v australském Callahanu dozvěděli zneklidňující závěry. Mobil skutečně ovlivňuje mužskou plodnost. Při pokusu v laboratoři vystavili vědci spermie stejným dávkám elektromagnetického záření, jaké by dostaly u muže, který často používá mobil. Účinky byly opravdu silné. Spermie se při vlivu záření přestávají pohybovat a odumírají.

Prázdná lednice

Co si uvařit, když máte pocit, že není nic v lednici. Zkusili jsme vykouzlit recept pomocí mobilního telefonu

Co se vlastně děje? V pohlavních buňkách, které jsou vystaveny tomuto útoku, se tvoří volné radikály. A ty mohou narušovat molekuly, v případě spermií narušují jejich DNA. Když spermie s takto poškozenou DNA oplodní vajíčko, genetické defekty prakticky neumožní normální vývoj plodu v těle ženy. Proto je možná lepší, když takto poškozená DNA vajíčko neoplodní. Narozené děti by mohly mít defekty nebo být vystaveny většímu riziku nádorových onemocnění.

John Aitken shrnul poznatky svého týmu ve studii, která byla uveřejněná v prestižním vědeckém magazínu PLoS ONE. Upozorňuje, že je nutné provést další opatření k tomu, aby se riziko snížilo co možná na nejmenší míru. Základní doporučení pro muže zní takto: Nenoste mobil u kapsy ve svých kalhotách. Je dobré jej nosit pokud možno mimo tělo. Není ani vhodné nosit ho blízko u hlavy, nejlepší je držet ho na délku paže.

 

Před 1 hodinou
Ivan Hrozný proměnil Rusko ve velmoc, vládl však pomocí brutální tajné policie. Dostál svému přídomku,...
Před 2 hodinami
V 19. století se začalo ostrovu Vis (italsky Lissa) ležícímu v dnešním Chorvatsku naproti Makarské...
Dnes, 14:00
Když v roce 1953 dva vědci, Francis Crick a James Watson, zveřejnili v časopisu Nature...
Dnes, 11:30
Vlastně spíš připomínala dnešní taxíky. Měla dva štafly a dopravovala zákazníky po Brně okolí podle...
Dnes, 10:00
Ještě před pár lety jsme jej téměř neznali a dnes se předháníme, kdo má větší...
Včera, 19:53
Ubyde jedna vánoční tradice. Za výhodnými nákupy v Primarku už nebudou muset Češi cestovat do...
Včera, 17:30
A to 19. července 1985 v 12.21 hodin a 55 vteřin, kdy došlo k protržení...
Včera, 16:00
Pokud bychom měli vybrat nějakou hudební skupinu, která patří mezi komerčně nejúspěšnější a kritiky nejuznávanější...
Včera, 15:31
Středočeská záchranná služba obnoví vozový park, pořídí i nová nosítka. Krajští radní dnes schválili nákup...
Reklama