Modelář z Málkova

14.10.2021
Marta ŠeVac

Na podzim se konala spousta všelijakých zajímavých akcí. Hezkého podzimního počasí využil například i pan Ladislav Döme z Málkova a před vrata svého domku „vyvezl“ vyvětrat unikátní modely aut, tanků i jeden traktor. Pozval známé a sousedy a také některé stroje předvedl v pohybu.

Tato výstava trvala jenom asi 3 hodiny, tedy pouze jedno odpoledne a byl to momentální nápad.

Vozidla jsme obdivovali společně s kamarádem pan Dömeho Václavem Tichým z Králova Dvora, který se také ve volných chvílích věnuje modelařině.

Pana Dömeho jsme se zeptali, kterých modelů si cení nejvíc. Dověděli jsme se, že jsou to především auta českých značek a kultovní vozy, které sám zažil a v nich jezdil, např. škodovky, žigulíky, Lady Nivy.

Mezi svými modely má ale také např. obrněný transportér OT 62 Topas, s kterým jezdil při povinné vojenské službě v letech 1975 – 77, kde byl zařazen jako provozní řidič u VÚ Louny.

Dalším unikátním modelem je pásový traktor DT 54, vyrobený v bývalém SSSR. Je to vzpomínka, kdy se jako 13letý mohl v něm vozit při polních pracích v tehdejším JZD. Nádherný je také model ZIL 157, což je tahač návěsů. Ten si pan Döme nafotil ve vojenském muzeu v Rokycanech a pak si ho doma podle fotek vymodeloval. Mezi vystavenými modely nás zaujala i Tatra 813, která se vyráběla v 70. letech a byl to mezi nákladními auty opravdový kolos.

Nyní pracuje na dalších modelech, ukázal nám kastle dvou rozdělaných modelů a to Škody 110 R coupé a Škody 1000 MB. Nakonec jsme ještě měli možnost vidět neuvěřitelnou jízdu v těžkém terénu, kterou bez problémů zvládl model obrněného transportéru OT 62 Topas.

Pan Döme je už rok v plném důchodu, ještě vloni byl pracujícím důchodcem, kdy si ke svému velmi malému důchodu přivydělával pracemi pro obec. Některé ze svých modelů byl nucen s ekonomických důvodů prodat… A pomalu tvoří další. Marta ŠeVac

FOTOGALERIE


Témata:

Nepřehlédněte