Morava zasažená tornádem se vrací k běžnému životu

2.8.2021
Jan Štoll

Tornádo 24. června zasáhlo především Břeclavsko a Hodonínsko, kde poškodilo na 1200 domů. Podle MMR bylo zatím provedeno 188 demolic, dalších 25 jich je v řešení. Pro 28 rodin bylo nutné zajistit dlouhodobé náhradní bydlení. Živelní pohroma si vyžádala šest obětí, asi 200 lidí bylo zraněno. Odhad nákladů na obnovu majetku v Jihomoravském kraji, který poničilo tornádo, činí podle MMR k 23. červenci 5,3 miliardy korun. Žádostmi podložené nároky na obnovu bydlení z programu Živel ministerstvo odhaduje na 1,5 miliardy korun.

Škody na majetku Jihomoravského kraje jsou 800 milionů korun, na obecním 721 milionů, vyplynulo ze zpřesňujících posudků kraje. Také odhad škody na zařízení sociálních služeb S-centrum v Hodoníně se zvedl na 470 milionů Kč včetně DPH. Původní odhad hovořil o škodě zhruba čtvrt miliardy korun. Kvůli následkům tornáda se muselo ze zařízení evakuovat asi 130 seniorů, klienty se podařilo umístit v jiných pobytových zařízeních. „Když jsme řešili, co bude nyní s personálem, rozhodli jsme se nabídnout zaměstnancům přímé péče, aby posílili personálně ta zařízení, kam zamířili i klienti. Znají se, mají navázané vztahy, takže nám to dávalo i logiku,“ uvedla krajská radní pro sociální a rodinnou politiku Jana Leitnerová (Piráti). Samotná budova S – centra byla podle posudků statika sice poškozena, ale je stabilní, kraj tak v posledních týdnech shromažďoval podněty k projektu na obnovu.

Děti z Hrušek a Moravské Nové Vsi budou dočasně chodit do škol v okolních obcích, děti v Mikulčicích a Lužicích nastoupí do škol a školek jako obvykle.

„Děti budou mít kam chodit. Domlouvají se dočasné varianty v okolních obcích, včetně dopravy. Dojíždění by mělo být asi jen na dva až tři měsíce, odhadem do listopadu,“ uvedl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

V zasažených oblastech už mají plyn téměř všichni, k elektřině jsou připojeny všechny domácnosti. Zbývá několik vinných sklípků, které distributor připojí následně, informovala o tom mluvčí koncertu E.on Martina Slavíková.

Odborníci z České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě zorganizovali na 3. srpna putovní poradnu, v níž statici, projektanti a právníci poradí lidem v obcích postižených tornádem s výstavbou nových domů poté, co jejich staré domovy musely být strženy. „Řada domů je postavena podle starší projektové dokumentace, která však může být v kolizi s aktuálními závaznými právními předpisy a navazujícími technickými normami pro rodinné domy. Projektová dokumentace skutečného provedení stavby s nimi totiž musí být v souladu, navzdory živelní pohromě,“ uvedl místopředseda komory Alois Materna.

Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo výzvu k programu Nemovitosti pro podnikatele z tornádem zasažených oblastí. Žádosti začne přijímat 16. srpna, příjem by měl pokračovat do konce roku. Žadatelé budou moci získat jeden až 35 milionů korun na obnovu poškozených provozoven.

V obcích jsou stále zapotřebí i dobrovolníci. Starostové se podle Knotkové shodli na tom, že by uvítali spíš jednodenní pomocníky, bez potřeby noclehu. K přenocování mohou zájemci stále využít vlak v Hruškách, odkud je autobusy rozvážejí do obcí.

Po více než měsíci je také znovu otevřená ZOO Hodonín pro návštěvníky. Z technických důvodů zůstanou uzavřené pavilony ptactva a akvárií, nepřístupné bude také dětské hřiště poblíž pokladen. Návštěvníci se mohou těšit na řadu mláďat, která se v době uzavření zoo narodila či vylíhla.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte