Most bojuje s kriminalitou. Posiluje městské hlídky

31.5.2022
Redakce

Problémová sídliště a parky v Mostě nyní hlídky městské policie kontrolují celodenně. Do areálů, kde lidé tráví volný čas, vyjedou cyklohlídky a motohlídky. Kontrolu posiluje městská policie s příchodem letních dnů. V ulicích bude více strážníků a asistentů prevence kriminality.

„Opět jsme posílili pěší hlídky v problémových lokalitách a na sídlištích, protože se nám to loni velmi osvědčilo. Lidé se cítí bezpečněji, když potkávají pěší hlídky v okolí bydliště i ve volnočasových areálech. Pochůzky nyní vykonávají také strážníci ve vozidlech, tzv. motohlídky, které přejíždějí mezi stanovenými lokalitami, strážníci vystoupí z vozidla a vykonají obchůzku,“ uvedl ředitel městské policie Jaroslav Hrvol.

Místa, na která se zaměří pěší hlídky, městská policie stanovuje na základě vlastních zkušeností a také podle tzv. přestupkové mapy. „Díky přestupkové mapě víme, že určité druhy přestupků se objevují v určité době, na určitých místech a za určitých okolností. Podle těchto zjištění na určená místa v určité časy vysíláme hlídky,“ popsal ředitel.

Úspěšnost takového postupu je podle Hrvola vysoká, ale je podmíněna dostatkem peněz a lidí. V roce 2021 městská policie získala dotace v celkové výši 1,3 milionu korun na modernizaci kamerového systému a asistenty prevence kriminality. Na rozdíl od předešlých let je nyní strážníků dostatek. V letních měsících pracují s ohledem na posílení pěších hlídek přesčas. „Chci, aby se strážníci spíše než na parkování a dopravní přestupky zaměřili na veřejný pořádek, to znamená popíjení alkoholu na veřejném prostranství, znečišťování veřejného prostranství, odkládání odpadu ke kontejnerům, v noci pak porušování nočního klidu v okolí restaurací, noční vysypávání kontejnerů osobami bez domova a podobně,“ uvedl Hrvol.

V posledních letech městská policie umisťovala nové kamery zejména do problematických lokalit. Nyní jsou v Mostě kamery v každé sociálně vyloučené lokalitě, částečně také v parcích a areálech, kde lidé tráví volný čas. Městský kamerový dohledový systém má v současné době 94 kamerových bodů. Teď se má práce operačního střediska a městského kamerového systému podle ředitele zlepšit díky zavedení nového softwaru s pokročilými funkcemi. Díky tomu bude moci lépe využít informace z kamer městská i státní policie.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte