• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Most opraví sochu lva u magistrátu, kaple křížové cesty a památník na hřbitově

  28.1.2023
  Doris Drienová

  Most opraví čtyři kaple křížové cesty na Zahražanech, mezinárodní památník na hřbitově a sochu lva u magistrátu. Umělecká díla jsou nově označena stojany se základními informacemi včetně QR kódu. Město o tom informovalo na svém webu.

  Dvě kaple křížové cesty u ulici Jana Žižky v Zahraženech město nechalo opravit v předchozích letech. Letos začne renovace dalších. Náklady se odhadují na více než dva miliony korun, magistrát požádá o dotaci. Odstranit se musí poškozená omítka, zdivo zajistí injektáže proti vzlínající vlhkosti a následně se nově opraví. V plánech je doplnění výmalby na snímatelné desky. V novodobé historii se kaple opravovaly několikrát, na začátku devadesátých let a potom v roce 2007. „Opravy ale nevedly ke kýženému efektu, jelikož je zdivo značně zasolené, a tím do sebe ve vyšší míře váže vlhkost. Proto se kaplím v posledních letech znovu věnuje pozornost i za využití moderních technologií,“ uvedla radnice.

  Restaurovat bude letos město sochu heraldického lva, který se nachází na nároží budovy magistrátu. Jeho autorem je mostecký rodák Stanislav Hanzlík. Socha pochází z roku 1977. Předloni byla restaurována bronzová socha Památníku padlým horníkům z parku Střed, která byla od 90. let kvůli vandalskému odříznutí deponována. Na své místo se vrátí po obnově parku, kde bude znovu osazena včetně dalších uměleckých děl v druhé polovině letošního roku.

  Bývalé krematorium na hřbitově, které dnes funguje jako Mezinárodní památník obětem 2. světové války, čeká podle informací radnice oprava střechy, přeložení hlavního schodiště a oprava reliéfů komínů za zhruba tři miliony korun. V předchozích dvou letech odborníci kolem objektu z důvodu dlouhodobých problémů s vlhkostí dokončili drenáž a vyměnili jímky. S výstavbou drenáže se začalo zhruba před deseti lety.

  Na záchranu a restaurování památek Most od roku 2017 dal 17 milionů korun. Nejvíc peněz stála oprava hradu Hněvína. Odborníci pracovali na hradbách u parkoviště i opevnění. Od loňského roku se opravuje hvězdárenská věž. Celý areál město nasvítilo. Tyto práce stály přes 12 milionů korun. V letošním roce začne oprava hradební zdi v místě dílny Edwarda Kelleyho.

  Restaurátoři v minulých letech obnovili sloup svatého Jana Nepomuckého, který stojí před bočním vchodem do děkanského kostela. Práce se dotkly morového sloupu sv. Anny na prvním náměstí a dalších drobnějších památek.

  Novým uměleckým dílem ve městě je Památník hornických tradic a důlních neštěstí či Památník bitvy o Most 1918 v parčíku za oblastním muzeem. Novinkami jsou u uměleckých děl stojany se základními informacemi, jako je název díla, jeho autor, rok vzniku a stručné sdělení o díle. Stojan obsahuje také QR kód, který umožní zájemci získat další podrobné informace o památce, uvedlo město na webu.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte