Je tedy nutné tyto prosty pravidelně prosekávat, aby nezasahovaly do vedení. Z tohoto důvodu provozovatelé distribučních a přenosových soustav provádí průseky v ochranných pásmech vedení, kdy se dřevní hmota buďto štěpkuje, anebo se nechává ležet. Existuje ještě jeden způsob, kdy se dřevní hmota vyfrézuje v celém průseku, včetně povrchu půdy.
Teplárna Kladno skupiny 7 se snaží ve spolupráci s Mendelovou univerzitou v Brně a odborem životního prostředí Magistrátu města Kladna vytvořit vhodný biotop pro ohrožené druhy rostlin, zvířat a hmyzu. V koridorech vysekaných tradičním způsobem se daří agresivním a nepůvodním druhům a vytvářejí se tak monokulturní husté porosty náletů s minimální biodiverzitou. Proto také vznikla iniciativa motýlých dálnic, původně určená pro koridory podél dálniční sítě, ale tyto principy lze aplikovat i pro průseky v ochraném pásmu vedení.
Je tedy potřeba nejenom sekat, jak byl původní záměr, ale také dosít nové druhy bylin. Jde o druhy původní, které postupně vytlačují invazivní byliny, jež sem byly před desítkami let uměle zanesené jako okrasa na zahrádku.
Nízký nezapojený trávník s osluněnými keři a dostatek nektaronosných rostlin díky zemědělské a průmyslové výrobě z volné přírody mizí. A péče věnovaná motýlím dálnicím vypadá zpočátku náročnější, ale s postupem let se výrazně zjednodušuje.
Konečná menší náročnost udržby průseků, zachování vzácných a ohrožených druhů rostlin i živočichů nejsou jediné benefity chytrého sečení. Oku lahodící pohled na krásně rozkvetlou, barevnou a voňavou louku je doslova k nezaplacení.